Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Incydent z japońskimi kutrami

0
Podziel się:

Na spornych wodach Rosja zatrzymała cztery japońskie kutry rybackie. Tokio domaga się wyjaśnień.

Rosja: Incydent z japońskimi kutrami
(ITAR TASS/PAP)

Rosja zatrzymała na spornych wodach cztery japońskie kutry rybackie. Strona japońska uznała taki krok za "nie do przyjęcia" i domaga się wyjaśnień od Moskwy.

Kutry zostały zatrzymane w czwartek rano przez rosyjską straż przybrzeżną na wodach niedaleko wyspy Kunashiri (ros. Kunaszir), jednej z czterech wysp Południowych Kurylów, będących przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Japonią.

| SPÓR O WYSPY |
| --- |
| Cztery sporne wysepki w ciągu stuleci przechodziły z rąk do rąk, a zostały zajęte przez Związek Radziecki w ostatnich tygodniach II wojny światowej. W traktacie z San Francisco, podpisanym we wrześniu 1951 roku, Japonia zrzekła się praw do Sachalinu i całych Kuryli. Traktat został podpisany przez Japonię, ale nie przez ZSRR. Moskwa jeszcze w 1956 roku proponowała Tokio rozwiązanie sporu poprzez przekazanie Japonii dwu z czterech wysp, leżących najbliżej japońskiego terytorium. Japonia odrzuciła wówczas ofertę. Pod koniec 2005 roku Rosja ponownie wyraziła gotowość zwrócenia Japonii dwóch wysp i Tokio po raz kolejny odrzuciło propozycję, podkreślając, że nie może się zadowolić zwrotem połowy wysp, do których wysuwa roszczenia. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)