Notowania

rosja
23.09.2008 14:23

Rosja jak Bangladesz. Korupcja jest wszędzie

Tak wynika z najnowszego raportu Transparency International.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

*Poziom korupcji w Rosji jest najwyższy od ośmiu lat i porównywalny z sytuacją w Bangladeszu, Kenii i Syrii - wynika z raportu Transparency International. *

Organizacja zajmująca się badaniem i zwalczaniem korupcji umieściła Rosję w swoim raporcie na 147. miejscu na około 180 państw objętych badaniem.

Według TI korupcja obecna jest we wszystkich dziedzinach życia w Rosji - od polityki, sądownictwa, policji i biznesu po służbę zdrowia i oświatę.

_ - Wszystkie te informacje pokazują, że sytuacja w Rosji staje się przerażająca. Fenomen korupcji poważnie podważa stabilność kraju _ - ocenia TI w analizie dołączonej do badań.

Zdaje sobie z tego sprawę prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który walkę z korupcją uczynił jednym ze swoich priorytetów. - _ Korupcja to wyzwanie stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Prowadzi ona do tego, że obywatele przestają wierzyć, że rząd może zaprowadzić porządek i ich obronić _ - mówił w lipcu rosyjski przywódca.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosjanie nie wierzą, że da się wygrać z korupcją ]( http://news.money.pl/artykul/rosjanie;nie;wierza;ze;da;sie;wygrac;z;korupcja,184,0,362168.html )
* [ Berlusconi zlikwidował włoskie CBA ]( http://news.money.pl/artykul/berlusconi;zlikwidowal;wloskie;cba,164,0,370852.html )
* [ Filiżanka kawy najwięcej kosztuje w Moskwie ]( http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/filizanka;kawy;najwiecej;kosztuje;w;moskwie,219,0,361691.html )

TI wyraża wątpliwość, czy zaproponowany przez Miedwiediewa program walki z korupcją będzie skuteczny.

_ - Samo istnienie takiego planu nie obniży poziomu korupcji. Nie będzie on działał, jeśli będzie wprowadzony tylko wśród urzędników i władz, a społeczeństwo będzie mu się przyglądało z boku _ - twierdzi organizacja.

Sami Rosjanie szacują, że skorumpowani urzędnicy inkasują co roku 12 miliardów dolarów łapówek - to suma równa jednej trzeciej budżetu Rosji.

Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz