Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rosja, jak w 1939 roku, ma niewielu sojuszników"

0
Podziel się:

Rosyjska prasa określa wizytę premiera Władimira Putina jako niełatwą.

"Rosja, jak w 1939 roku, ma niewielu sojuszników"
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

_ - Rozmowy z Polakami i w ogóle cała atmosfera uroczystości w Gdańsku potwierdziły, że podobnie jak w 1939 roku, Rosja ma niewielu sojuszników w Europie _ - tak dziennik _ Izwiestija _ podsumowuje obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

_ Izwiestija _ akcentują, że _ premier Polski Donald Tusk, zgodnie z oczekiwaniami, wypomniał Rosji pakt Mołotow-Ribbentrop i Katyń _. _ To samo uczynił prezydent Lech Kaczyński _ - dodaje gazeta. _ Czy spokojny i wyważony ton Moskwy zostanie w Polsce usłyszany? _ - pytają retorycznie _ Izwiestija _.

_ Wojna o drugą światową _ - tak z kolei swoją korespondencję z Gdańska tytułuje _ Wriemia Nowostiej _. Dziennik wybija, że _ Władimir Putin wytłumaczył Europie, iż Rosja już naprawiła swoje błędy _.

_ Wriemia Nowostiej _ określa wizytę szefa rosyjskiego rządu w Polsce jako _ niełatwą _. Wyjaśnia, że niektórzy polscy politycy _ oczekiwali od premiera Rosji czegoś w rodzaju skruchy _. _ Zamiast tego Władimir Putin jedynie powściągliwie przyznał, że historia jest dalece niejednoznaczna. Przypomniał też, że to właśnie Związek Radziecki uratował Polskę i cały świat od faszyzmu za cenę życia milionów własnych obywateli _ - pisze dziennik.

Streszczając wystąpienia przywódców Polski podczas uroczystości na Westerplatte, _ Wriemia Nowostiej _ ocenia, że _ premier Tusk był wyraźnie łagodniejszy od prezydenta Kaczyńskiego _.

Także _ Niezawisimaja Gazieta _ porównuje wystąpienia premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, konstatując, iż _ bardziej dyplomatyczny _ był ten pierwszy.

Dziennik zauważa również, że _ na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Donaldem Tuskiem Putin starał się nie odchodzić od wyważonego stanowiska, które zaprezentował na łamach +Gazety Wyborczej+, a zgodnie z którym wszyscy popełnili wiele błędów w latach przedwojennych _.

Natomiast rządowa _ Rossijskaja Gazieta _ wskazuje, że _ wizyta Władimira Putina wywołała burzę w Polsce _. Gazeta odnotowuje, że _ w czasie, gdy szefowie rządów Polski i Rosji pokojowo spacerowali po molu w Sopocie, rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego ogłaszała w Moskwie nowe dokumenty historyczne _.

_ Spotkanie wiodących polityków europejskich w Polsce nie mogło nie stać się wydarzeniem. Każde słowo, każde spojrzenie było tam nasycone historycznym sensem. Wszyscy próbowali znaleźć prawdę, jednak każdy pozostał ze swoją oceną wydarzeń sprzed 70 lat _ - pisze _ Rossijskaja Gazieta _.

Dziennik ocenia, że _ wszyscy bardzo starannie przygotowali się do podróży do Polski _. _ Dotyczy to zwłaszcza kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Rosji Władimira Putina _ - podkreśla _ Rossijskaja Gazieta _.

Dziennik przypomina, że _ w przeddzień rocznicy Angela Merkel oświadczyła ma swoim wideoblogu, że 1 września jest +dniem żałoby i dniem pamięci o winie Niemiec+ _. _ Władimir Putin takich słów - oczywiście - nie musiał wypowiadać, choć wielu w Polsce oczekiwało tego od niego _ - zaznacza _ Rossijskaja Gazieta _.

Wielkonakładowa _ Komsomolskaja Prawda _ wybija z kolei, że _ Putin i Tusk postanowili oddzielić pragmatyczne relacje Rosji i Polski od politycznych rozbieżności _. _ Wojnę zostawili historykom _ - podkreśla.

Podobnie rozmowy dwóch premierów komentują _ Wiedomosti _, według których Putin _ przyjechał do Polski z twarzą oświeconego polityka _. _ Takie nieoczekiwanie liberalne podejście wyglądało szczególnie świeżo na tle niedawnej eskapady (prezydenta Rosji) Dmitrija Miedwiediewa pod adresem Ukrainy, podbudowanej pretensjami o interpretację wydarzeń historycznych _ - pisze ta gazeta gospodarcza.

_ Ciekawe, co czuł Miedwiediew, słuchając transmisji (z Polski)? _ - zastanawiają się _ Wiedomosti _.

Dziennik koncentruje się jednak na gospodarczych aspektach wizyty rosyjskiego premiera, eksponując, że _ Putin pomaga Gazpromowi w zwiększeniu udziałów w EuRoPol Gazie do 50 proc. _. _ Władimir Putin nie chce widzieć wśród współwłaścicieli operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europe miejscowego biznesmena Aleksandra Gudzowatego _ - wskazują _ Wiedomosti _.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)