Notowania

putin
31.08.2009 07:26

Rosja nie odtajni akt śledztwa katyńskiego

- Mamy swój tryb postępowania - mówi Jurij Uszakow, doradca premiera Putina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

Zastępca szefa aparatu (kancelarii) rządu Rosji Jurij Uszakow dał do zrozumienia, że Moskwa nie odtajni akt śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

_ - Mamy swój tryb postępowania i wszystko, co można było, już odtajniono _ - oświadczył Uszakow, cytowany przez agencję ITAR-TASS. Według tego bliskiego współpracownika rosyjskiego premiera Władimira Putina, pretensje pod adresem Rosji w tej sprawie _ są nielogiczne, ponieważ inne kraje też nie odtajniają wszystkiego _.

_ - Nie sądzę, aby na tej podstawie można było znaleźć kompromis _ - oświadczył Uszakow, w przeszłości ambasador Rosji w Waszyngtonie.

Przedstawiciel moskiewskiego Białego Domu (siedziba rządu) poinformował, że głównym celem rozpoczynającej się w poniedziałek wieczorem wizyty Putina w Polsce będzie podjęcie _ pierwszej w kontekście międzynarodowym próby przeciwstawienia się rewidowaniu wyników II wojny światowej _.

ZOBACZ TAKŻE:

Miedwiediew o ZSRR. Nie był współodpowiedzialny za wojnę
Uszakow przekazał, że główne przesłanie, z jakim na rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem do Gdańska przyleci szef rosyjskiego rządu, sprowadza się do tego, iż historia nie powinna hamować rozwoju stosunków między Rosją i Polską.

_ - Główne przesłanie sprowadza się do tego, że historia nie powinna hamować rozwoju stosunków. Będziemy powoływać się na przykład Niemiec, z którymi byliśmy wrogami w czasie II wojny światowej _ - powiedział doradca Putina. _ - I oczywiście będziemy rekomendować, aby nie wyrywać z podręczników do historii (pojedynczych) stronic i wykorzystywać ich do osiągania politycznych korzyści _.

Jego zdaniem, temat Katynia _ należy przełożyć na wyrażenie żalu i rozumienia tej tragedii przez obie strony, a nie poruszać konkretne detale, które przeszkadzają dalszej współpracy _.

W ocenie Uszakowa, stanowisko Rosji podziela znaczna część polskich polityków. _ - Wszak o tym, że część establishmentu pragnie wyprostowania relacji świadczy fakt, iż od początku, gdy tylko pojawił się temat podróży do Gdańska, od razu zaczęliśmy planować roboczą wizytę _ - zauważył.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: putin, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz