Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja nie rozmieści rakiet. USA nie rezygnuje z tarczy

0
Podziel się

Moskwa nie rozlokuje Iskanderów w obwodzie Kaliningradzkim. Przedstawiciele NATO chwalą ten pomysł.

Rosja nie rozmieści rakiet. USA nie rezygnuje z tarczy
(PAP/EPA)
bDKoPcSt

Aktualizacja: 20:00

_ - Rosja zawiesza realizację projektu rozmieszczenia swych rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim _- zakomunikował rosyjski Sztab Generalny - podała agencja Interfax.

Taka decyzja - zdaniem agencji - stanowić ma rosyjską odpowiedź na zmianę polityki Stanów Zjednoczonych w kwestii tarczy antyrakietowej.

Wcześniej pojawiły się spekulacje, że rosyjska decyzja ma związek ze wstrzymaniem realizacji projektu tarczy antyrakietowej przez nową administrację w Waszyngtonie.

bDKoPcSv

USA: Nie zrezygnowaliśmy z tarczy antyrakietowej

Przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów USA admirał Mike Mullen zdementował pogłoski, że nowa administracja USA zamierzała zrezygnować z planów budowy w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej.

Tymczasem Departament Stanu oświadczył, że nie może się ustosunkować do doniesień prasowych o _ gałązce oliwnej _ ze strony Rosji w kierunku administracji Baracka Obamy w związku z domniemaną rewizją amerykańskich planów umieszczenia tarczy w Europie Środkowo-Wschodniej.

- _ Nie możemy tego komentować, gdyż nie wiemy, co właściwie zostało powiedziane _ - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Marc Toner. - _ Mamy oczywiście nadzieję, że Rosja w każdym razie powstrzyma się przed instalacją broni ofensywnej. A mówiąc szerzej, musimy wyjść poza groźby i skupić się na poszukiwaniu obszarów wspólnych interesów _ - dodał.

bDKoPcSB

Toner powtórzył jednocześnie oficjalną linię administracji Obamy, według której nowy prezydent popiera rozmieszczenie tarczy w Polsce i Czechach, ale pod warunkiem, że dowiedzie się skuteczności tego systemu.

Na briefingu we wtorek wieczorem jeden z dziennikarzy rosyjskich zapytał admirała Mullena, _ czy może potwierdzić pogłoski, jakoby USA zamierzały odstąpić od planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej _. - Nie, nie mogę tego potwierdzić - odpowiedział admirał Mullen. Przypomniał następnie, że minister obrony Robert Gates zaoferował Rosji _ wiele możliwości bycia obecnym i obserwowania, co tam robimy _, nawiązując do propozycji obecności rosyjskich obserwatorów wojskowych w bazach w Polsce i Czechach za ewentualną zgodą rządów tych krajów.

Mullen podkreślił jednak, że rozmowy w sprawie tarczy z Rosją nie przyniosły jeszcze porozumienia. Powtórzył, że tarcza nie jest skierowana przeciw Rosji, tylko ewentualnemu zagrożeniu ze strony rakiet z Iranu.

| Częścią amerykańskiego systemu globalnej obrony przeciwrakietowej miałyby być m.in. bazy w Polscei Czechach. USA podkreślały wiele razy, że tarcza nie jest skierowana przeciw Rosji, a jedynie przeciw krajom zaliczanym przez Waszyngton do tzw. osi zła - Iranu i Korei Płn. Moskwy to jednak nie przekonywało.Politycy rosyjscy podkreślali, że w razie budowy baz Rosja skieruje na nie swoje rakiety |
| --- |

bDKoPcSC

Polska sprawdza informacje

Polskie MSZ weryfikuje środowe informacje agencji Interfax, że Rosja zawiesza realizację projektu rozmieszczenia swych rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

- _ Na razie to weryfikujemy, bo w depeszy agencyjnej jest to przypisane jakiejś anonimowej osobie z rosyjskiego Sztabu Generalnego. Jak będziemy mieli potwierdzenie, to wtedy odniesiemy się do tego _ - powiedział rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

NATO jest _ za _

bDKoPcSD

Sojusz Północnoatlantycki uznał, że decyzja Rosji o wstrzymaniu się z rozmieszczaniem rakiet w Obwodzie Kalingardzkim byłaby dobrym krokiem. Informacje o decyzji Moskwy przekazała rosyjska agencja Interfax. Dodała, że jest to związane ze zmianą stanowiska Waszyngtonu, który nie zamierza forsować planów lokalizacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Rzecznik NATO James Appathurai powiedział Polskiemu Radiu, że kwatera główna takich informacji nie ma.

W sprawie ewentualnej decyzji Rosji NATO wypowiada się ostrożnie. Rzecznik przypomniał, że w przeszłości Sojusz negatywnie reagował na groźby rozmieszczenia rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim i skierowania ich w sojuszników. _ Jeśli zapadła decyzja o rezygnacji z tych planów, byłby to dobry krok _ - powiedział rzecznik. Ostrożność Sojuszu wynika z faktu, że potwierdzenia tych informacji nie ma.

ZOBACZ TAKŻE:

bDKoPcSW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)