Notowania

rosja
24.09.2009 10:40

Rosja oburzona uchwałą polskiego Sejmu

Uchwała dotycząca wydarzeń 17 września 1939 roku czyni poważną szkodę - uważa Moskaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

MSZ Rosji oświadczyło, że uchwała Sejmu RP dotycząca wydarzeń 17 września 1939 roku _ czyni poważną szkodę wysiłkom, zmierzającym do rozwoju normalnych, dobrosąsiedzkich relacji między naszymi krajami _.

Resort kierowany przez Sergieja Ławrowa zauważyło, że _ można jedynie wyrazić ubolewanie, że najwyższy organ ustawodawczy Polski, podejmując delikatny temat dotykający uczuć nie tylko Polaków, ale także Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, wnosi do niego tendencyjność i upolitycznienie _.

_ - W naszym rozumieniu był to jasny sygnał gotowości Rosji do budowy z Polską konstruktywnych, opartych na wzajemnym szacunku relacji, w tym w kwestii trudnych problemów historycznych _ - oznajmiło MSZ Rosji.

Rosyjski resort spraw zagranicznych podkreślił, że stanowisko Moskwy w sprawie niejednoznacznych stronic stosunków między naszymi państwami zostało w pełni przedstawione w toku niedawnej wizyty szefa rządu Rosji Władimira Putina w Polsce.
Rosyjskie MSZ wyraziło _ głębokie przekonanie _, że _ sprawę genezy II wojny światowej po upływie 70 lat powinno się wreszcie pozostawić historykom _.

Resort dyplomacji Rosji oświadczył również, że potwierdza oceny, jakie w trybie wstępnym dał wcześniej uchwale Sejmu. 17 września MSZ Rosji - ustami swojego rzecznika Andrieja Niestierienki - uznało rezolucję za _ rozczarowującą _.

Niestierienko oznajmił wówczas także, iż _ interpretacja wydarzeń 1939 roku, zawarta w tym dokumencie, jest niezgodna ze stanowiskiem oficjalnie zaprezentowanym przez stronę polską 1 września w Gdańsku _.

Według rzecznika, _ takie postawienie sprawy nie sprzyja rozwojowi rosyjsko-polskich stosunków dwustronnych _. _ Autorzy tej rezolucji kierowali się określonymi pobudkami politycznymi _ - ocenił wtedy Niestierienko.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rosja, msz, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz