Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.11.2009 14:11

Rosja ostrzega: Za kryzys będzie odpowiadać Ukraina

Minister energetyki podkreśla, że Moskwa uczyni wszystko, by nie było problemów z dostawami gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

*Minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko podkreśla, że Moskwa uczyni wszystko, aby nie dopuścić do powtórzenia się styczniowego kryzysu gazowego i zakłóceń w dostawach gazu ziemnego do Unii Europejskiej. *

_ - Jeśli nie będzie politycznych prowokacji, to stabilności dostaw rosyjskiego surowca do Europy nic nie zagrozi _ - oznajmił Szmatko_ . - Liczymy na to, że Ukraina będzie w terminie płaciła za gaz. Możliwości takie ma _ - dodał minister.

Premier Rosji Władimir Putin ostrzegał wcześniej, że jego kraj zmniejszy tranzyt gazu do Europy, jeśli Ukraina zacznie pobierać paliwo gazowe z rurociągów, którymi jest ono przekazywane do odbiorców europejskich.

Jedna czwarta zużywanego w UE gazu pochodzi z Rosji, a 80 proc.tego surowca przechodzi tranzytem przez Ukrainę. Spór między Rosją a Ukrainą o ceny za rosyjski gaz doprowadził w styczniu tego roku do wstrzymania na dwa tygodnie dostaw do Unii Europejskiej.
Kwestie płatności za dostawy rosyjskiego paliwa na Ukrainę i tranzytu gazu z Rosji do Europy były tematem rozmów, jakie w tym tygodniu w Moskwie przeprowadzili szefowie ukraińskiego Naftohazu i rosyjskiego Gazpromu, Ołeh Dubyna i Aleksiej Miller. Szczegółów nie ujawniono.

Gazprom podał jedynie, że rozmawiano o sytuacji finansowej Naftohazu i rozwiązaniu problemu płatności za listopadowe dostawy surowca na Ukrainę, a także o funkcjonowaniu ukraińskiej sieci przesyłu gazu w okresie jesienno-zimowym 2009-10.

Według rosyjskiego koncernu, podczas spotkania podkreślono konieczność przestrzegania przez stronę ukraińską zobowiązań kontraktowych, dotyczących tranzytu gazu z Rosji do Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz