Notowania

rosja
23.01.2009 11:51

Rosja: Pogrzeb Markiełowa i Baburowej

Adwokat i dziennikarka zajmowali się niewygodnymi dla władzy tematami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Setki osób pożegnały w Moskwie znanego obrońcę praw człowieka i adwokata Stanisława Markiełowa oraz dziennikarkę opozycyjnej _ Nowej Gaziety _ Anastazję Baburową, zastrzelonych w poniedziałek w centrum stolicy Rosji.

34-letni Markiełow został pochowany na Cmentarzu Ostankińskim, w północnej części Moskwy. W ostatnią drogę odprowadziło go ok. 150- 200 osób - jego bliscy, obrońcy praw człowieka, prawnicy, dziennikarze i zwykli moskwianie.

Wśród uczestników uroczystości żałobnej nie było ani przedstawicieli władz Rosji, ani władz Moskwy. Pogrzeb odbył się w całkowitej ciszy; nad trumną nikt nie przemawiał.

| STANISŁAW MARKIEŁOW |
| --- |
| Stanisław Markiełow należał do grona wziętych adwokatów moskiewskich. Od 1994 roku prowadził wiele głośnych spraw, w tym zgwałconej i zamordowanej w 2000 roku przez pułkownika armii rosyjskiej Jurija Budanowa 18-letniej Czeczenki Elizy Kungajewej. Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką _ Nowej Gaziety _, zastrzeloną dwa lata temu w centrum Moskwy. W 2005 roku doprowadzili oni do skazania na 11 lat łagru Siergieja Łapina, porucznika sił specjalnych milicji OMON, który w czasie pacyfikacji Czeczenii bestialsko znęcał się nad aresztowanymi Czeczenami. Był również adwokatem Michaiła Biekietowa, dziennikarza z podmoskiewskich Chimek, brutalnie pobitego w listopadzie 2008 roku. Biekietow, redaktor _ Chimkinskiej Prawdy _, ze względów ekologicznych występował przeciwko jednemu z wariantów poszerzenia trasy wylotowej z Moskwy do Petersburga, forsowanemu przez lokalne władze. |

Z kolei 25-letnią Baburową pożegnano w Sali Żałobnej Centralnego Szpitala Klinicznego. Dziennikarka zostanie pochowana w Sewastopolu na Krymie, skąd pochodziła.

Ostatni hołd oddało jej ok. 300-400 osób, wśród których dominowali młodzi ludzie - dziennikarze, studenci i aktywiści demokratycznych ugrupowań młodzieżowych.

| ABASTAZJA BABUROWA |
| --- |
| Anastazja Baburowa była studentką na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa. Wcześniej ukończyła Wydział Prawa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Wydział Ekonomii i Zarządzanie czarnomorskiej filii MGU. W _ Nowej Gaziecie _ pracowała od października 2008 roku. Zajmowała się nieformalnymi ruchami młodzieżowymi i neonazistami. Współpracowała też z dziennikami _ Izwiestija _, _ Rossijskaja Gazieta _ i _ Wieczernaja Moskwa _. |

Markiełow i Baburowa zostali zastrzeleni w poniedziałek po południu na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla. Sprawcy nie schwytano. Milicja twierdzi, że nie dysponuje nawet jego portretem pamięciowym.

Według rosyjskich mediów, zuchwałość, z jaką działał zabójca, może wskazywać, że jest on milicjantem lub funkcjonariuszem którejś ze służb specjalnych.

ZOBACZ REPORTAŻ O ŚMIERCI STANISŁAWA MARKIEŁOWA (ang.):

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz