Notowania

rosja
26.03.2010 12:21

Rosja zgodziła się na gazowe negocjacje z Ukrainą

Kijów chce ceny gazu. Moskwa w zamian żąda kontroli nad przesyłem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Premier Ukrainy Mykoła Azarow uważa za najważniejsze osiągnięcie swej czwartkowej wizyty roboczej w Moskwie zgodę Rosjan na rozpoczęcie rozmów w sferze gazowej.

_ - Ważne jest to, że Rosja zgodziła się na omówienie tej tematyki _ - oświadczył szefa rządu w piątek na konferencji prasowej w Kijowie.

Zdaniem Azarowa podpisane przez jego poprzedniczkę Julię Tymoszenko umowy, które obowiązują dziś w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem, są dla Ukrainy _ niesprawiedliwe _.

Ukraina zabiega o obniżenie ceny gazu sprowadzanego z Rosji. Zdaniem władz w Kijowie, nie powinna ona być o wiele wyższa od tej, jaką płaci Białoruś. Ukraina płaci obecnie 305 dolarów za 1000 metrów sześciennych surowca, a od drugiego kwartału bieżącego roku cena ta wzrośnie do 320 USD. Białoruś kupuje rosyjski gaz za 168 dolarów, a od kwietnie będzie płacić 180 USD za 1000 metrów sześciennych.
_ - Ja takiego kontraktu bym nie podpisał _ - podkreślił premier. _ Opowiadamy się za tym, by zmienić obecne kontrakty tak, by odpowiadały one warunkom rynkowym _ - dodał.

W trakcie wizyty w Moskwie Azarow został przyjęty przez szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina oraz rozmawiał z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

W zamian za obniżenie ceny gazowego paliwa Kijów proponuje Moskwie utworzenie trójstronnego - razem z Unią Europejską - konsorcjum do zarządzania ukraińską siecią przesyłu gazu oraz szerszy dostęp do odbiorców końcowych na Ukrainie.

Putin poinformował po spotkaniu z Azarowem, że Rosja uważa kontrakty gazowe z Ukrainą za wyważone, jednak podejmie z Kijowem negocjacje na temat gazu, w tym obniżenia jego ceny.

Rosyjski premier przekazał także, iż Moskwa pozytywnie ocenia koncepcję utworzenia konsorcjum do zarządzania siecią przesyłu gazu na Ukrainie i gotowa jest inwestować w jej modernizację.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz