Notowania

ekwador
04.03.2008 14:45

Rośnie napięcie w Ameryce Płd.

Prezydent Ekwadoru uważa, że wtargnięcie kolumbijskich wojsk zrodziło poważny kryzys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

ac">fot: EPA/PAP[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/ekwador;konflikt;z;kolumbia,galeria,746,0.html) Kryzys spowodowany wtargnięciem kolumbijskiego wojska na terytorium Ekwadoru podczas operacji przeciw FARC jest _ bardzo poważny dla Ameryki Łacińskiej _ - ocenił prezydent Ekwadoru Rafael Correa.

- _ To nie problem dwustronny, tylko regionalny, a jeśli precedens się utwierdzi, będziemy mieli w Ameryce Łacińskiej nowy Bliski Wschód _ - powiedział Correa (na zdjęciu).

Na kilka godzin przed wtorkowym spotkaniem w Waszyngtonie Rady Organizacji Państw Amerykańskich, Correa zażądał by _ stanowczo powstrzymać agresora _.

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas operacji kolumbijskiego lotnictwa przeciwko partyzantom z FARC w pobliżu granicy z Ekwadorem w sobotę zginął drugi co do ważności z liderów organizacji Luis Edgar Devia (pseudonim Raul Reyes) oraz 18 innych paryzantów.

Prezydent Ekwadoru zaznaczył, że coś takiego stało się pierwszy raz w historii Ameryki Łacińskiej. - _ Nawet w najbardziej krytycznych chwilach (walk) z partyzantkami Ameryki Środkowej, w Nikaragui, Salwadorze, Gwatemali czy w Peru lub w Brazylii, w Argentynie czy Urugwaju, nigdy rząd nie regionalizował konfliktu i nie bombardował zaprzyjaźnionego kraju _ - dodał.

Wtargnięcie wojska kolumbijskiego w granice Ekwadoru wywołało poważny kryzys dyplomatyczny między Ekwadorem a Wenezuelą, której prezydent Hugo Chavez - sojusznik Correi - ogłosił wysłanie wojska wenezuelskiego na granicę z Kolumbią.

_ Ekwador w poniedziałek zerwał stosunki dyplomatyczne z Bogotą, a Wenezuela wydaliła z Caracas ambasadora Kolumbii i innych kolumbijskich dyplomatów. _

Dziś wenezuelski minister rolnictwa i ds. gruntów Elias Jaua Milano oznajmił w państwowej telewizji, że rząd nakazał zamknięcie granicy z Kolumbią.

Ekwador postawił w stan _ najwyższego pogotowia _ swe wojska stacjonujące wzdłuż granicy z Kolumbią.

Kolumbijski prezydent Alvaro Uribe, popierany przez Stany Zjednoczone, oświadczył, że dokumenty skonfiskowane podczas operacji przeciwko FARC świadczą o powiązaniach między kolumbijskimi partyzantami a władzami Ekwadoru. Ekwador oskarżenie to odrzucił.

FARC chciały zrobić brudną bombę

- _ Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii usiłowały wejść w posiadanie materiału radioaktywnego, by wyprodukować tzw. brudną bombę _ - powiedział kolumbijski wiceprezydent Francisco Santos Calderon.

Santos Calderon powiedział podczas Konferencji Rozbojeniowej ONZ, że materiały znalezione w komputerze Raula Reyesa, drugiego co do ważności dowódcy FARC świadczą o prowadzeniu przez ugrupowanie negocjacji w sprawie zdobycia materiału radioaktywnego do budowy bomby.

Tagi: ekwador, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz