Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozłam w Partii Demokratycznej

0
Podziel się:

Partię Demokratyczną opuszczają przeciwnicy współpracy tego ugrupowania z SLD i SdPl. W ostatnich dniach pięciu dotychczasowych szefów regionalnych struktur PD powołało do życia Forum Liberalne.

Rozłam w Partii Demokratycznej

Partię Demokratyczną opuszczają przeciwnicy współpracy tego ugrupowania z SLD i SdPl. W ostatnich dniach pięciu dotychczasowych szefów regionalnych struktur PD powołało do życia Forum Liberalne.

Docelowo stowarzyszenie ma być - jak mówią jego założyciele - ruchem społecznym działającym na rzecz Polski liberalnej.

Wśród założycieli Forum Liberalnego są byli szefowie pięciu regionów: Lubelskiego - Marcin Celiński (szef grupy założycielskiej); Mazowsza - Artur Buczyński; Świętokrzyskiego - Jan Maćkowiak; Lubuskiego - Wiesław Pietruszak oraz Wielkopolskiego - Marek Zieliński. Do Forum wszedł też b. wiceszef PD Wojciech Baluch oraz dotychczasowa członkini Zarządu Krajowego partii Katarzyna Janus.

Celiński, który przed wystąpieniem z PD był także członkiem Zarządu Krajowego Demokratów, poinformował, że Forum Liberalne jest w trakcie rejestracji, a celem tej inicjatywy jest start w wyborach parlamentarnych za trzy lata.

Szef komitetu założycielskiej stowarzyszenia podkreślił, że Forum powstało jako platforma wewnątrz PD, "skupiająca tych członków partii, którzy chcieli, by PD była "formacją liberalnego centrum". Jednak - jak powiedział Celiński - w wyniku kłopotów z rejestracją platformy, co blokować miały władze partii, przy jednoczesnym "dryfowaniu PD w stronę ścisłego sojuszu z SLD i SdPl", kilku działaczy zdecydowało się wystąpić z Partii Demokratycznej.

"Nie byliśmy zainteresowani budowaniem lewicy w Polsce" - powiedział Celiński. Jak podkreślił, celem Forum jest "budowa Polski, w której będzie wolność gospodarcza i światopoglądowa". Według twórców stowarzyszenia, zagrożeniem dla takiej Polski jest "zarówno PiS z Samooborną i LPR, jak i potencjalnie silna lewica".

Celiński nie wyklucza, że z czasem Forum przekształci się w partię polityczną. Jak dodał, liberalne ugrupowanie ma szansę zdobyć w Polsce od 5 do 15 proc. poparcia. Celiński liczy, że w najbliższym czasie do Forum zdecydują się przyłączyć się inni członkowie PD, którzy sprzeciwiają się - jak powiedział - "centrolewowi".

W lipcu Rada Krajowa Demokratów upoważniła przewodniczącego i zarząd do negocjacji z SLD i SdPl oraz parafowania ogólnokrajowego porozumienia wyborczego. W ostatnim czasie liderzy PD, SLD i SdPl biorą udział we wspólnych konferencjach prasowych.

Wiceszef PD Marcin Święcicki ocenił w niedzielnej rozmowie z PAP, że powstanie Forum nie stanowi zagrożenia dla Demokratów. Jako "nieporozumienie" określił twierdzenia założycieli stowarzyszenia, że władze PD blokowały rejestrację Forum jako platformy wewnętrznej partii. "Wniosek o rejestrację czekał na rozpatrzenie, a Forum przecież działało" - podkreślił.

Święcicki pytany o sprzeciw twórców Forum wobec współpracy Demokratów z lewicą podkreślił, że "by działać i mieć wpływ na rzeczywistość, trzeba zawierać porozumienia". Przypomniał, że Partia Demokratyczna chciała porozumieć się z Platformą Obywatelską, jednak rozmowy w tej sprawie nie powiodły się.

Wiceszef Demokratów podkreśla jednak, że mimo współpracy z lewicowymi ugrupowaniami, partia nie rezygnuje ze swoich postulatów. Także szef Demokratów Janusz Onyszkiewicz w liście skierowanym do członków ugrupowania, opublikowanym na stronach internetowych partii zapewnia, że sojusz z lewicą "ma być porozumieniem, w którym PD zachowuje swoją pełną polityczną tożsamość".

Onyszkiewicz przyznaje, że "perspektywa wspólnego wystąpienia w skali całego kraju z lewicą jest dla wielu (działaczy PD) trudna do przyjęcia", co określa jako "naturalne przecież zahamowania". Zaraz dodaje jednak, że podział na "postsolidarność" i "postkomunę" ulega w Polsce zatarciu, a linię podziału wyznacza teraz stosunek do "Okrągłego Stołu i przemian, które zapoczątkował oraz wspólna wizja przyszłości".

W sondażu Polskiej Grupy Badawczej z końca lipca Partia Demokratyczna uzyskała 3 proc. poparcia. Na początku lipca, według sondażu CBOS, na Demokratów chciał głosować 1 proc. badanych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)