Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozmowy o tarczy antyrakietowej w Warszawie

0
Podziel się:

W Warszawie trwają polsko-amerykańskie negocjacje. Informację potwierdzają ambasada USA w Warszawie i szefowa polskiej dyplomacji.

Przebywająca w Brukseli Anna Fotyga powiedziała, że rozmowy mają wstępny charakter, a do poważniejszych negocjacji dojdzie w przyszłym tygodniu.

_ Zasadnicze spotkanie w sprawie tarczy zostało zaplanowane po 20 maja. _ Minister Fotyga podkreśla, że w czasie rozmów Polska będzie się domagać od partnerów amerykańskich przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

Ambasada amerykańska poinformowała, że dzisiejsze, wstępne rozmowy mają dotyczyć zasad stacjonowania jednostek amerykańskich na terenie Polski, gdyby umowa o rozmieszczeniu elementów Tarczy w naszym kraju została ostatecznie zawarta.

W Czechach Amerykanie już pracują

38-osobowa ekipa amerykańskich ekspertów podjęła w badania warunków hydrologicznych i geologicznych na czeskim poligonie wojskowym Brdy, w miejscu, gdzie miałby stanąć radar współpracujący z tarczą antyrakietową.

Badania te mają potrwać do soboty. Amerykanie chcą również sprawdzić jakość miejscowej infrastruktury i dostępność komunikacyjną rejonu, gdzie byłby zbudowany radar.

Na początku kwietnia pięcioosobowy amerykański zespół dokonał pomiarów emisji elektromagnetycznych w strefie przyszłego radaru. Chodziło o sprawdzenie, czy w razie uruchomienia radaru między nim a innymi lokalnymi nadajnikami nie zachodziłyby niepożądane interakcje.

Pod koniec marca Republika Czeska oficjalnie rozpoczęła negocjacje z USA na temat zbudowania na jej terytorium współpracującego z tarczą radaru. Rozmowy te mają potrwać do końca roku.

Czeska koalicja rządowa jest w kwestii tarczy podzielona - Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) premiera Mirka Topolanka i ludowcy (chadecy) są za budową radaru na amerykańskich warunkach, natomiast Zieloni chcieliby większego udziału NATO i UE w tym projekcie. Spośród ugrupowań lewicowej opozycji parlamentarnej, socjaldemokraci opowiadają się w większości za referendum w sprawie radaru, natomiast komuniści są mu zdecydowanie przeciwni.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)