Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPA: Lider rządzącej partii z zarzutami korupcji

0
Podziel się:

Prokuratura w Republice Południowej Afryki skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Jacobowi Zumie.

RPA: Lider rządzącej partii z zarzutami korupcji
(PAP/ EPA)
bESLRedN

Prokuratura w Republice Południowej Afryki skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw przywódcy partii rządzącej Jacobowi Zumie. Na szefie Afrykańskiego Kongresu Narodowego ciążą zarzuty korupcji.

"Wysłano akt oskarżenia na proces w sądzie w Pietermaritzburgu, rozpoczynający się 4 sierpnia 2008 roku" - tak brzmi oświadczenie prokuratury krajowej RPA.

Prokuratura zastrzegła, że jest jednak gotowa rozpocząć sprawę wcześniej, jeśli tylko będzie tego sobie życzyła obrona oskarżonego i jeśli pozwoli na to harmonogram pracy sądu.

bESLRedP

W grudniu Jacob Zuma został wybrany na przywódcę ANC, pokonując w głosowaniu partyjnym prezydenta Thabo Mbekiego. Tym samym polityk stał się kandydatem partii na wybory prezydenckie, wyznaczone na 2009 rok.

Jednak proces sądowy, szczególnie jeśli się przedłuży, może przekreślić jego szanse na prezydenturę.

Na Zumie, który już przetrwał sprawę sądową o gwałt, ciążą podejrzenia o przyjęcie korzyści majątkowych. Dotyczą one wzięcia łapówek przy handlu bronią. W związku ze sprawą sąd skazał już jego doradcę finansowego Schabira Shaika na karę 15 lat pozbawienia wolności.

65-letni Jacob Gedleyihlekisa Zuma w wywiadzie dla brytyjskiej BBC oświadczył, że jeśli sąd uzna jego winę, ustąpi ze stanowiska.

bESLRedV

ZOBACZ TAKŻE:

bESLReeq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)