Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPO: Sprawdzę, ile jest podsłuchów w Polsce

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do ministra sprawiedliwości pismo z prośbą o udostępnienie danych na ten temat liczby podsłuchów w Polsce.

RPO: Sprawdzę, ile jest podsłuchów w Polsce
(Andrzej Rybczyński/PAP)

W związku z licznymi publikacjami medialnymi na temat wzrastającej liczby podsłuchów w kraju, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do ministra sprawiedliwości pismo z prośbą o udostępnienie danych na ten temat.

Janusz Kochanowski poprosił ministra Ziobrę o "udostępnienie danych, dotyczących ilości wniosków o wyrażanie zgody na zarządzanie takiej kontroli, składanych przez uprawnione do tego podmioty".

ZOBACZ TAKŻE:
Posłowie boją się podsłuchów MacierewiczaRzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się również do ministra sprawiedliwości o wykazanie, czy w ciągu tego roku liczba wniosków o zakładanie podsłuchów była większa niż w zeszłym roku.

Janusz Kochanowski - w piśmie do Zbigniewa Ziobry - zaznaczył, że "badanie zakresu stosowania technik operacyjnych ich dopuszczalności i zgodności z przepisami Konstytucji RP wynika z konstytucyjnych i ustawowych powinności" sprawowanego przez niego urzędu.

Na zainstalowanie przez służby podsłuchu swą zgodę musi wyrazić prokurator generalny i sąd. Obecnie w Polsce prawo do podsłuchiwania rozmów mają policja, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Żandarmeria Wojskowa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)