Notowania

komisja
21.08.2006 07:11

Rusza bankowa komisja śledcza

Dziś mają zapaść ostateczne decyzje co do wyboru tematów prac sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego oraz listy świadków, którzy zostaną wezwani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Jednym z pierwszych tematów może być potencjalny konflikt interesów między pełnieniem funkcji przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego przez Leszka Balcerowicza a jego rolą jako fundatora Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Jak informuje PAP przewodniczący komisji Artur Zawisza (PiS), zajęcie się sprawą CASE jest rekomendacją prezydium komisji po czwartkowym posiedzeniu.

Wytypowano ponadto kilkanaście spraw, którymi komisja powinna się zająć. Komisja ds. banków ma zbadać prywatyzację banków i działalność nadzoru bankowego od 1989 r. do 2006 r. Wśród pięciu kluczowych "obszarów badawczych" komisji znalazła się m.in. geneza powstania systemu bankowego po 1989 r.Kwestie te budziły jednak rozbieżne oceny członków prezydium. Zawisza powiedział, że różnice zdań wynikają z różnych reakcji członków prezydium na apel pełniącego obowiązki prezydenta Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza.

Marcinkiewicz zwrócił się w środę do marszałka Sejmu Marka Jurka i szefa sejmowej komisji śledczej, by w czasie kampanii wyborczej do samorządów komisja nie wzywała jako świadków jego kontrkandydatów do fotela prezydenta stolicy. "Gdybyśmy uwzględnili ten apel, to rozpatrzenie sześciu do ośmiu spraw zostałoby odłożone o 3 miesiące" - mówi Zawisza.

W lipcu prezydium komisji określiło 15 spraw, nad którymi będzie pracować komisja. Trzy "przekrojowe" sprawy są związane z działalnością nadzoru bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, w tym strategii prywatyzacyjnej i zobowiązań inwestycyjnych.

12 kolejnych "problemowych" spraw to m. in. połączenie Banku Inicjatyw Gospodarczych i Banku Gdańskiego, prywatyzacja BGŻ, sprzedaż Banku Staropolskiego, prywatyzacja Banku Handlowego, prywatyzacja Pekao SA i sprzedaż Polskiego Banku Inwestycyjnego Kredyt Bankowi.

Tagi: komisja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz