Notowania

proces
10.03.2009 09:33

Ruszył proces Kaczyński kontra Niesiołowski

Prezes PiS domaga się przeprosin w mediach i wpłaty 10 tys. zł na cel społeczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przeprosin w mediach i wpłaty 10 tys. zł na cel społeczny żąda prezes PiSJarosław Kaczyńskiza naruszenie swych dóbr osobistych od wicemarszałka SejmuStefana Niesiołowskiegoz PO, który wnosi o oddalenie pozwu.

Proces ruszył w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. Stawili się przed nim i powód, i pozwany. Są też świadkowie - szef IPN Janusz Kurtyka, Piotr Gontarczyk i Sławomir Cenckiewicz.

Jarosław Kaczyński chce, by sąd nakazał Niesiołowskiemu przeprosiny za jego wypowiedź medialną z 2008 r., że książkę pt. _ SB aLech Wałęsa. Przyczynek do biografii _ o domniemanej współpracy Wałęsy z SB w początku lat 70. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk napisali na polecenie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS czuje też się dotknięty słowami Niesiołowskiego, że wykorzystując swe polityczne znaczenie, miał on wpłynąć na powstanie i treść tej książki, _ w akcie politycznej zemsty, w celu zdyskredytowania swoich przeciwników politycznych _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Niesiołowski: Rządy PiS to studo nagrań ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/niesiolowski;rzady;pis;to;studo;nagran,108,0,261228.html )
* [ Niesiołowski idzie na wojnę z Radiem Maryja ]( http://news.money.pl/artykul/niesiolowski;idzie;na;wojne;z;radiem;maryja,225,0,414689.html )
* [ Kaczyński: Niesiołowski sypał w pierwszym przesłuchaniu ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;niesiolowski;sypal;w;pierwszym;przesluchaniu,111,0,405615.html )

Według pozwu, Niesiołowski miałby na swój koszt zamieścić stosowne przeprosiny w _ Gazecie Wyborczej _ i w TVN24 oraz wysłać je powodowi. J.Kaczyński chce też, by sąd zobowiązał Niesiołowskiego do wpłaty 10 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Niesiołowski, który wnosi o oddalenie pozwu, mówił, że potrafi udowodnić, iż _ bez polityki PiS książka o Wałęsie by nie powstała _. Dodawał, że dziwi go, że w politycznej dyskusji idzie się do sądu, zamiast polemizować publicystycznie.

Zgodnie z prawem, pozwany - by nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych - musi dowieść sądowi, że mówił prawdę lub przynajmniej, że działał w interesie publicznym i dlatego jego działanie nie było bezprawne.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: proces, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz