Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszył szczyt Iberoamerykański

0
Podziel się:

Szefowie państw 22 krajów mieli rozmawiać o innowacji. Szczyt zdominuje kwestia Hondurasu.

Ruszył szczyt Iberoamerykański
(PAP/EPA)

Szefowie państw i rządów 22 krajów iberoamerykańskich rozpoczęli prace w portugalskim kurorcie Estoril w ramach szczytu, który oficjalnie poświęcony jest zagadnieniom innowacji, ale zapewne zostanie zdominowany przez sytuację w Hondurasie.

_ - Nadszedł czas, by naszemu dialogowi towarzyszyła skuteczniejsza współpraca i większe zaangażowanie na rzecz konkretnych działań _ - oświadczył otwierając debatę prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva.

W czasie dwudniowego XIX Szczytu Iberoamerykańskiego przywódcy krajów Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii i Andory mają przyjąć deklarację w sprawie programu współpracy naukowej i technologicznej, mającej stymulować innowacyjne programy w przedsiębiorczości. Inicjatorami deklaracji były Brazylia, Hiszpania i Portugalia.

Na marginesie oficjalnego programu uczestnicy szczytu będą starali się wypracować wspólne stanowisko w sprawie kontrowersyjnych wyborów prezydenckich w Hondurasie, przeprowadzonych w niedzielę przez rząd powstały w wyniku zamachu stanu sprzed pięciu miesięcy.

Już w niedzielę, przed formalnym otwarciem obrad, Honduras stał się przedmiotem _ żywej debaty _ - powiedział portugalski minister spraw zagranicznych Luis Amado. Ministrowie różnili się w poglądach, czy należy uznać wyniki wyborów honduraskich i czy mogą one być początkiem normalizacji w tym kraju.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)