Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszył szczyt w Poznaniu. Terminator uratuje klimat?

0
Podziel się:

Organizacja dwutygodniowej konferencji kosztuje 90 mln zł.

Ruszył szczyt w Poznaniu. Terminator uratuje klimat?
(PAP/Bogdan Borowiak)
bEIHQtmd

Podczas blisko dwóch tygodni obrad, delegacje z ponad 190 krajów świata będą debatować nad sposobami ograniczenia zmian klimatu. Konferencję otworzą premierzy Polski i Danii - Donald Tusk i Anders Fogh Rasmussen.

Gośćmi spotkania mają być m.in. były wiceprezydent USA, laueraat pokojowej nagrody Nobla Al Gore i gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

Zdaniem wiceministra środowiska Janusza Zalewskiego, uczestnicy konferencji powinni przyjąć projekt porozumienia, który będzie ustalał obowiązki wszystkich państw w zakresie redukcji CO2. Obecnie reguluje to protokół z Kioto, ale tylko względem niektórych krajów, bo nie wszystkie zdecydowały się go ratyfikować.

bEIHQtmf

Wiceminister Środowiska Janusz Zalewski podkreśla, że według przewidywań większości naukowców, klimat w 2050 roku ociepli się o co najmniej 2 stopnie Celsjusza. Sukcesem konferencji byłoby więc skłonienie wszystkich państw świata do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i powstrzymanie tego procesu.

Wiceminister dodał, że ocieplenie klimatu jest zagrożeniem dla gospodarki, ale i istnienia kilku państw świata. Mogą one na przykład zniknąć pod powierzchnią oceanów.

ZOBACZ TAKŻE:

bEIHQtml

| COP-14 WIELKIE WYZWANIE ZA 90 MLN ZŁOTYCH |
| --- |
| COP-14 to jedna z największych konferencji, jakie kiedykolwiek odbywały się w Polsce. Jej prezydentem jest polski minister środowiska profesor Maciej Nowicki. Konferencję zorganizowano na powierzchni 42 tysięcy metrów kwadratowych. Obsługiwać będzie ją ponad pięciuset wolontariuszy, pięćset osób obsługi technicznej i ponad ośmiuset dziennikarzy. Delegaci będą obradować na dwóch salach plenarnych mogących pomieścić ponad dwa i pół tysiąca osób. Organizowana przez Narody Zjednoczone konferencja jest największą tego typu imprezą na świecie. Weźmie w niej udział około dziesięciu tysięcy osób z większości państw świata. Koszt konferencji to 90 milionów złotych. COP-14 odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. |

bEIHQtmG
KOMENTARZE
(0)