Notowania

barbara kudrycka
05.02.2010 15:30

Rząd zamawia specjalistów

Dofinansowanie ma zachęcić do studiowania na kierunkach kluczowych dla gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło II edycję konkursu na kierunki zamawiane. Celem programu jest zachęcenie przyszłych studentów do studiowania na kierunkach, które w przyszłości mogą być strategiczne dla rozwoju Polski.

MinisterBarbara Kudryckamówi, że pierwsza edycja _ kierunków zamawianych _ zakończyła się wielkim sukcesem.

POSŁUCHAJ BARBARY KUDRYCKIEJ:

Minister Kudrycka miała tu szczególnie na myśli dodatkowe zajęcia z matematyki dla potencjalnych kandydatów czy akcję promocyjną _ Dziewczyny na politechniki _.
Student, który decyduje się na naukę na kierunku zamawianym ma szanse otrzymać stypendium od ministerstwa w wysokości nawet tysiąca złotych miesięcznie.

[

Luty: Zamiast studentów lepiej dofinansować nauczycieli ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/luty;zamiast;studentow;lepiej;dofinansowac;nauczycieli,179,0,584115.html )
Resort przewiduje, że tę pomoc będzie otrzymywać połowa studentów na danym kierunku. Stypendium otrzymają osoby z najlepszymi wynikami na koniec roku lub pierwszoroczniacy z najlepiej napisaną maturą.
_ _

_ Kierunki zamawiane _ dotyczą tylko specjalizacji technicznych, matematycznych i przyrodniczych. Przewodniczący Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Wiktor Piwkowski alarmuje, że przedsiębiorcy narzekają na brak odpowiednich fachowców w specjalistycznych dziedzinach.

POSŁUCHAJ WIKTORA PIWKOWSKIEGO:

Wiktor Piwkowski dodał, że również w kolejnictwie prawie nie ma specjalistów. Tych do Polski sprowadza się z Czech.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od dzisiaj przyjmuje wniosku uczelni, które chciałby wziąć udział w konkursie. Resort przeznaczy w tym roku na ten program około 200 milionów złotych. Na złożenie wniosku uczelnie mają 30 dni.

Po pilotażowej wersji konkursu z 2007/2008 oraz pierwszej edycji z 2008/2009 wzrosła liczba studentów na kierunkach takich jak np. matematyka, inżynieria środowiska, budownictwo czy mechatronika.

Wyniki konkursu w maju

Raporty Money.pl
*Student dużo kosztuje. To się zmieni? * Nie skąpimy pieniędzy na szkolnictwo wyższe. W tym roku wydamy 11,8 mld złotych. Rocznie z budżetu na jednego studenta dziennego wydajemy około 14,3 tys. złotych. Ale nad uczelniami zbierają się chmury.
*Rewolucja w stypendiach. Więcej pieniędzy na socjalne * 1,6 mld złotych wydają uczelnie na stypendia dla studentów i doktorantów. Zmienią się proporcje przyznawanych stypendiów. Obecnie są dzielone po połowie. Po zmianach, 75 )procent mają stanowić socjalne, 25 procent stypendia naukowe. Resort nauki takie propozycje zawarł w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, którą w październiku ma zająć się rząd.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: barbara kudrycka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz