Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są decyzje piłkarskiego okrągłego stołu

0
Podziel się:

Uczestnicy chcą audytu w PZPN i kodeksu etycznego dla sędziów.

Są decyzje piłkarskiego okrągłego stołu

Obradujący w Warszawie Okrągły Stół dla polskiej piłki wypracował siedem głównych postanowień, które mają pomóc w uzdrowieniu polskiego futbolu. Do stołu w jednym z warszawskich liceów zasiedli dziś członkowie PZPN, przedstawiciele inwestorów, oraz sponsorów. Rząd reprezentował szef resortu sportu i turystyki Adam Giersz.

W dobrych nastrojach wyszli ze spotkania Okrągłego Stołu dla Polskiej Piłki jego uczestnicy. Prezes PZPN Grzegorz Lato, minister sportu Adam Giersz, jak i przedstawiciele inicjatywy _ Koniec PZPN _ są zdania, że tego typu debata może być początkiem reformy polskiego futbolu.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejni sędziowie zatrzymani w sprawie korupcji
Prezes Grzegorz Lato powiedział, że na szczycie przedstawiono wszystkie niedociągnięcia polskiej piłki nożnej. Zaznaczył przy tym, że nie miał wrażenia, iż Okrągły Stół przerodził się w nagonkę na Polski Związek Piłki Nożnej.

Szef PZPN dodał, że wstępnie ustalono już termin następnego tego rodzaju spotkania. Miałoby się ono odbyć w maju przyszłego roku. Nie był jednak w stanie podać dalszych szczegółów takiego zjazdu.

Inicjatywa _ Koniec PZPN _ również pozytywnie odniosła się do obrad Okrągłego Stołu. Rzecznik tej organizacji Filip Gieleciński wytknął jednak działaczom polskiej federacji piłkarskiej, że niepotrzebnie obruszają się na krytykę, której są ostatnio przedmiotem

W podobnym tonie podsumował zjazd szef resortu sportu i turystyki. Adam Giersz uważa, że było to trudne, ale potrzebne spotkanie.

Siedem postanowień Okrągłego Stołu

Przyjęto postanowienia, które mają poprawić stan polskiej piłki. Dotyczyły one audytu spraw badanych przez komisję dyscyplinarną, kodeksu etycznego dla sędziów, szkolenia, bezpieczeństwa, licencji PZPN, modelu zarządzania, czy promocji EURO 2012.

  • Po pierwsze zostanie przeprowadzony audyt w PZPN przez firmę zewnętrzną. Jego celem będzie prześledzenie, na jakim etapie są sprawy prowadzone przez komisję dyscyplinarną Związku. Raport z audytu zostanie upubliczniony do końca marca 2010 roku.
    • Zostanie także opracowany kodeks etyczny dla sędziów. Kodeks przygotuje Ekstraklasa S.A do końca marca 2010 roku.
    • Po trzecie - powstały w PZPN program szkoleniowy zostanie poddany dwumiesięcznym konsultacjom, których wyniki zostaną upublicznione na stronie internetowej PZPN. Materiały szkoleniowe zostaną udostępnione trenerom przez platformę internetową. Zostaną także zapewnione staże dla trenerów niższych klas rozgrywkowych w klubach ekstraklasy.
    • Czwarte postanowienie to zachęcanie samorządów do rozszerzenia wprowadzonego już we Wrocławiu i Gdańsku programu _ kibice razem _. Program ten wdraża spółka Euro-2012. Na styczniowym spotkaniu zarządu PZPN zostaną przeprowadzone rozmowy, dotyczące włączenia wymogu identyfikacji kibiców w ramach udzielanych klubom licencji.
    • Okrągły Stół postanowił także o przeniesieniu w styczniu przyszłego roku Komisji Licencyjnej PZPN do spółki Ekstraklasa S.A.
    • Postanowiono o stworzeniu grupy roboczej do spraw przeglądu i rekomendacji w kwestii statutu i praw PZPN, składającej się z członków PZPN, przedstawicieli inwestorów, sponsorów, Ministerstwa Sportu i Turystyki.
    • Powołana ma być także rada, która będzie koordynowała działania promocyjne na rzecz Euro 2012 i poszczególnych instytucji.

Szef PZPN oznajmił, że wstępnie ustalono już termin następnego tego rodzaju spotkania. Miałoby się ono odbyć w maju przyszłego roku. Nie był jednak w stanie podać dalszych szczegółów takiego zjazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)