Notowania

Są już pełne wyniki wyborów na Ukrainie

Nieoficjalne jeszcze dane ze wszystkich lokali potwierdzają zwycięstwo Wiktora Janukowycza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Zwycięzcą wyborów prezydenckich na Ukrainie został Wiktor Janukowycz - wskazują opublikowane przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW) pełne nieoficjalne wyniki głosowania. *

Po przeliczeniu głosów ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że na lidera prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy głosowało 48,95 proc. wyborców. Jego konkurentkę, głoszącą hasła zbliżenia z Zachodem premier Julię Tymoszenko poparło w niedzielnej drugiej turze wyborów 45,47 proc. wyborców.

Frekwencja wyniosła 69,15 proc.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów CKW ma czas do 17 lutego. Nastąpi to, gdy do Kijowa nadejdą oryginały protokołów z tzw. _ mokrymi _ pieczęciami.

Otoczenie Tymoszenko twierdzi tymczasem, że od razu po oficjalnym ogłoszeniu wyników drugiej tury przystąpi do ich zaskarżania.

_ - Czekamy na oficjalne wyniki wyborów i oficjalnie rozpoczniemy procedurę ich zaskarżania _ - powiedział Andrij Kożemiakin, współpracownik Tymoszenko i deputowany bloku politycznego jej własnego imienia.

Według jego relacji ugrupowanie pani premier zbiera obecnie dowody na to, że wybory zostały sfałszowane.

[

Tymoszenko: Janukowycz chce sfałszować wybory ]( http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;janukowycz;chce;sfalszowac;wybory,164,0,583844.html )
Blok Julii Tymoszenko nie wypowiada się przy tym na temat opinii obserwatorów międzynarodowych, w tym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy ocenili, że druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie została przeprowadzona w zgodzie z międzynarodowymi standardami.

Sama Tymoszenko od kilku dni nie pokazuje się publicznie. Kilka razy zapowiadano jej konferencje prasowe, jednak następnie je odwoływano. Tymoszenko miała także wygłosić telewizyjne orędzie do narodu, ale i ono nie zostało wyemitowane.

Ukraińskie media cytują wypowiedzi ludzi z jej obozu, którzy twierdzą, iż w poniedziałek tuż po wyborach Tymoszenko miała oświadczyć, że _ nigdy nie uzna zwycięstwa Janukowycza _.

Sam Janukowycz zaapelował do swej konkurentki, by pogodziła się ze swą porażką i jego wygraną.

_ - Jeśli Tymoszenko nie przyjmie woli narodu ukraińskiego i nie uzna wyników wyborów, lecz nadal będzie popychać Ukrainę w stronę politycznego chaosu, to ryzykuje przeistoczenie się z bohaterki pomarańczowej rewolucji w jej kata _ - oświadczył w wywiadzie dla CNN.

Pomarańczowa rewolucja to wydarzenia, do których doszło przy poprzednich wyborach prezydenckich w 2004 roku. W drugiej turze Janukowycz, kandydat obozu władzy, starł się wtedy z kandydatem opozycji, ustępującym dziś prezydentem Wiktorem Juszczenką.

Wskutek fałszerstw wyborczych na rzecz Janukowycza na Ukrainie wybuchły masowe protesty, a sfałszowaną drugą turę wyborów powtórzono. Zwycięstwo odniósł Juszczenko, którego kolorem wyborczym był pomarańczowy. Tymoszenko była wówczas jego najważniejszą sojuszniczką.

Ukraińscy komentatorzy twierdzą, że obecnie powtórka scenariusza z pomarańczowej rewolucji jest niemożliwa.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Świat o Ukrainie: Demokracja trwa, rewolucja rozczarowała ]( http://news.money.pl/artykul/swiat;o;ukrainie;demokracja;trwa;rewolucja;rozczarowala,232,0,585448.html )
* [ Siwiec: Juszczenko słusznie trafił na śmietnik historii ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/siwiec;juszczenko;slusznie;trafil;na;smietnik;historii,83,0,584531.html )
Tagi: wybory na ukrainie, ukraina, juszczenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz