Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Saakaszwili jedzie do Busha

0
Podziel się:

Prezydent Gruzji obawia się, że NATO-wskie aspiracje jego kraju mogą spowodować oderwanie Abchazji i Osetii Płd.

Saakaszwili jedzie do Busha
(PAP/EPA)

*Prozachodni prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaapelował do opozycji o stworzenie wspólnego frontu wobec Moskwy, która sprzeciwia się przyjęciu swojej byłej republiki kaukaskiej do NATO i wspiera separatystów w Abchazji i Osetii Południowej. *

- _ Gruzja jest w sytuacji krytycznej, w której toczą się walki geopolityczne dotyczące naszego członkostwa w NATO i gra naszego północnego sąsiada (Rosji) separatystycznymi regionami _ - podkreślił Saakaszwili.

- _ Chcę zaapelować do wszystkich sił politycznych, większości parlamentarnej, jak i do opozycji o zjednoczenie dla obrony naszego państwa _ - powiedział prezydent.

Saakaszwili dziś udaje się z wizytą do USA, gdzie ma się spotkać z prezydentem George'em W.Bushem i sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

_ Abchazja i Osetia Południowa jednostronnie proklamowały niepodległość w dzień po upadku ZSRR w 1992 roku i bronią jej w zbrojnych konfliktach z Gruzją. Faktycznie niezależne, wspierane są przez Moskwę, która części ich ludności wydała rosyjskie paszporty. _ Ambasador Rosji w NATO Dmitrij Rogozin powiedział we wtorek, że przez swoje aspiracje do NATO Gruzja może stracić Abchazję i Osetię Południową.

- _ Gdy tylko Gruzja dostanie z Waszyngtonu perspektywę członkostwa w NATO, następnego dnia rozpocznie się proces rzeczywistej secesji tych terytoriów od Gruzji _ - oświadczył Rogozin, podkreślając, że uznanie ich niepodległości będzie zależało od kierownictwa Rosji.

Nastroje niepodległościowe w Abchazji i Osetii Południowej podsyciło uznanie przez Zachód jednostronnie ogłoszonej niepodległości Kosowa. W piątek Abchazja, powołując się na precedens kosowski, zwróciła się do społeczności międzynarodowej o uznanie jej niepodległości.

W ubiegłym tygodniu Rosja zniosła wszelkie ograniczenia na kontakty z Abchazją, które nakładało porozumienie przyjęte przez kraje należące do Wspólnoty Niepodległych Państw w 1996 roku. Zakazywało ono więzi gospodarczych, handlowych, finansowych oraz połączeń transportowych z Abchazją. Decyzja ta została przyjęta przez Gruzję z oburzeniem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)