Notowania

gruzja
01.10.2009 17:18

Saakaszwili pod obstrzałem. Po raporcie UE

Jedna z przywódczyń opozycji zażądała dymisji szefa państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nino Burdżanadze - *jedna z przywódczyń opozycji w Gruzji, a dawniej sojuszniczka prezydenta Micheila Saakaszwilego - *zażądała dymisji szefa państwa po publikacji raportu na temat ubiegłorocznej wojny rosyjsko-gruzińskiej, który Gruzji przypisuje rozpoczęcie działań wojennych.

_ - Raport jest nowym dowodem na to, że mamy nieodpowiedzialnego i słabego przywódcę, który naraża na niebezpieczeństwo stabilność kraju i prowadzi go do impasu. Taki lider nie ma prawa kierowania państwem _ - oświadczyła Burdżanadze.

Burdżanadze oskarżyła władze o _ ponowne usiłowanie ukrycia prawdy przed ludźmi za pośrednictwem kontrolowanych przez siebie mediów _. _ Ukrywanie i przeinaczanie faktów opisanych w raporcie także jest przestępstwem _ - dodała.

Do krytyki władz dołączył też inny były polityk obozu Saakaszwilego, były gruziński ambasador przy ONZ, Irakli Alasania. W wywiadzie dla Reutera oświadczył, że swoim _ nieodpowiedzialnym _ zachowaniem prezydent zaszkodził pozycji Gruzji na świecie. _ _

_ - To jego decyzja rzeczywiście rozpętała całą eskalację _ - powiedział. _ Ale wystąpił cały zespół warunków wstępnych i prowokacji, za które możemy także winić Federację Rosyjską _ - zastrzegł Alasania.

W sporządzonym na zamówienie UE dokumencie napisano, że Gruzja wprawdzie rozpoczęła działania wojenne, które w sierpniu 2008 roku doprowadziły do konfliktu, ale Rosja odpowiada za wcześniejsze sprowokowanie napięcia wokół separatystycznych republik Osetii Południowej i Abchazji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosja, Abchazja i **Osetia** Południowa będą ściślej współpracować ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;abchazja;i;osetia;poludniowa;beda;scislej;wspolpracowac,222,0,533214.html )
* [ Wenezuela uznaje **niepodległość** **Osetii** Płd. i Abchazji ]( http://news.money.pl/artykul/wenezuela;uznaje;niepodleglosc;osetii;pld;i;abchazji,158,0,531102.html )
* [ **Osetia** Południowa chce przyłączyć się do Rosji ]( http://news.money.pl/artykul/osetia;poludniowa;chce;przylaczyc;sie;do;rosji,195,0,525507.html )
Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz