Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna, Czuma, Szejnfeld zdymisjonowani

0
Podziel się:

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Chce też pozbyć się szefa CBA.

Schetyna, Czuma, Szejnfeld zdymisjonowani
(PAP/Paweł Supernak)
bEKDHVph

_ aktualizacja 17:00 _

Premier przyjął dymisję wicepremiera, ministra MSWiAGrzegorza Schetyny, oraz ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy. Zdecydował się też na odwołanie wiceministra gospodarkiAdama Szejnfelda. Z kancelarii premiera odejdą takżePaweł Graś,Sławomir Nowak, orazRafał Grupiński.

_ -Ostatnie zdarzenia postawiły pytania o wiarygodność władzy - _ powiedziałDonald Tuskna konferencji prasowej, uzasadniając swoje decyzje. -_ Uznałem, że osoby związane, choćby tylko medialnie z aferą powinny odejść. Żadna władza nie jest święta _ - mówił Tusk

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Grzegorzowi Schetyniezaproponowano objęcie stanowiska szefa klubu PO w Sejmie.

bEKDHVpj

_ - Ustaliłem z wicepremieremGrzegorzem Schetyną, że będę go rekomendował na szefa klubu PO, a on sam zwrócił się z propozycją by zrezygnować ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych _ - powiedział premier. Szef rządu podkreślił jednak, że ma pełne zaufanie do Schetyny. _ Jego głównym zadaniem jest teraz stoczenie boju o prawdę i wiarygodność Platformy Obywatelskiej _.

Tusk odniósł się też do dymisji ministra Czumy. Zdaniem szefa rządu -_ minister sprawiedliwości musi mieć poczucie, że ludzie wierzą w jego absolutną bezstronność. Jednak ze względu na to, że bezstronność ministra została podana w wątpliwość _ - wyjaśnił premier.

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyło śledztwo w sprawie _ afery hazardowej _
Jednocześnie według premiera nie ma żadnego powodu sądzić, aby którykolwiek z obecnych członków jego rządu miał związek ze sprawą. Dodał również, że w warunkach zaufania i bezstronności podjął decyzję, która da gwarancję neutralności wyjaśniania sprawy afery hazardowej.

bEKDHVpp

Premier wymieniłZbigniewa ChlebowskiegoiMirosław Drzewieckiegojako tych polityków, którzy byli najbardziej związani z aferą hazardową i tych którzy ponieśli już konsekwencje.

Adam Szejnfeld został odwołany za - jak to powiedział premier - _ nie wystarczający nadzór nad procesem legislacyjnym w sprawie ustawy hazardowej _.

_ - Uznaję, że obecność w rządzie wiceministra gospodarkiAdama Szejnfeldabyłaby obciążeniem _ - tłumaczył też premier. _ Według wszystkich danych jest on osobą która zachowała się w tej sprawie bez żadnych błędów. Stał się mimowolnym uczestnikiem tej afery _ - dodał.

Także Sławomir Nowak, Rafał Grupiński oraz Paweł Graś mają odejść z rządu i zasilić szeregi klubu PO.

bEKDHVpq

Kamiński zostanie odwołany

Premier zdecydował się także na rozpoczęci procedury odwołaniaMariusza Kamińskiegoz funkcji szefa CBA. Donald Tusk powiedział, że Biuro nie było obiektywne nagłaśniając aferę hazardową.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Szef rządu uważa, że działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego są nieprawidłowe i mają charakter polityczny. Według Donalda Tuska działania Michała Kamińskiego są sprzeczne z zadaniami jego urzędu - stąd taka decyzja w sprawie szefa CBA.

bEKDHVpr

Kamiński: _ Mimo wszystko Prawda zwycięży _

_ - Biorąc pod uwagę decyzję Prezesa Rady Ministrów odwołującą mnie z funkcji Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pragnę podkreślić, że służba dla Państwa Polskiego zawsze była i jest dla mnie wartością najwyższą _- czytamy w oświadczeniu Mariusza Kamińskiego, zamieszczonym na głównej stronie CBA.

Dalej Kamiński wyraża głębokie ubolewanie i zaniepokojenie, że skuteczne działania CBA nie znalazły akceptacji Prezesa Rady Ministrów i są rzeczywistym powodem mojego odwołania. - _ Przez dwa lata mojej współpracy z Donaldem Tuskiem zawsze traktowałem go jako Premiera mojego Państwa. Dzisiaj przekonuję się, że jest On jedynie liderem partii politycznej _ - oświadcza.

Na końcu szef CBA dziękuje wszystkim funkcjonariuszom za działanie z pełnym zaangażowaniem, odwagą i profesjonalizmem za służbę dla Polski. - _ Bycie Waszym Szefem było dla mnie zaszczytem. Mimo wszystko Prawda zwycięży _ - czytamy na końcu.

bEKDHVps

Kto zastąpi usuniętych ministrów? Na pewno nie Cimoszewicz

Schetynę miałby zastąpić Jerzy Miller, wojewoda małopolski, a Andrzeja Czumę -Włodzimierz Cimoszewicz - spekulowano dziś w kuluarach Sejmu i w mediach. * *

_ _

_ -Włodzimierz Cimoszewicznie zwracał się do mnie z wnioskiem o pracę, ja też nie zwracałem się do niego z żadną ofertą _ - uciął podczas konferencji Donald Tusk.

Na razie nie wiadomo kto zastąpi zdymisjonowanego ministra sprawiedliwości i wiceministra gospodarki. jako kandydata na miejsce Czumy wymieniano też jego zastępcęKrzysztofa Kwiatkowskiego. Nie wiadomo kto zastąpi wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

Tusk za powołaniem komisji śledczej

Donald Tusk powiedział, że oczekuje szybkiego rozpoczęcia prac komisji śledczej w sprawie afery hazardowej._ Komisja musi być bezstronna _ - oświadczył.

Premier dodał, że liczy na zrozumienie posłow koalicji i opozycji, że komisja do wyjaśnienia afery hazardowej nie może być upolityczniona.

Opozycja: To tylko spektakl

_ - Dymisje w rządzie Donalda Tuska mają na celu jedynie ochronę Platformy Obywatelskiej i dobrego imienia premiera _ - uważa szef Sojusz Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski. Zdaniem przewodniczącego SLD afera hazardowa bardzo uderzyła w rząd Tuska. Szef SLD dodał, że dzisiejsza konferencja prasowa godzi w wiarygodność premiera.

Zdaniem rzecznika Klubu Parlamentarnego Mariusza Błaszczaka to tylko spektakl i przestawienie pionków w grze. Poseł Hofman porównuje przesunięcie Grzegorza Schetyny z rządu do parlamentu do wpuszczenia lisa do kurnika. Mariusz Błaszczak uważa, że premier Tusk poprzestawiał zawodników na boisku ale nie odzyskał przez to wiarygodności bo w aferę hazardową zamieszani byli ludzie z jego otoczenia

Poseł Adam Hofman zwrócił uwagę na zapowiedź premiera, że główne starcie między PO i PiS-em odbędzie się w Sejmie. Premier uzasadnił tym decyzję o powrocie do pracy w parlamencie Grzegorza Schetyny, Sławomira Nowaka, Pawła Grasia i Rafała Grupińskiego. _ - Sejm to miejsce stanowienia prawa a nie arena walk gladiatorów _ - protestuje poseł Hofman.

| Afera hazardowa |
| --- |
| _ Rzeczpospolita _ podała, że w piśmie dotyczącym prac nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej CBA ostrzegło prezydenta, premiera, władze Sejmu i Senatu, iż na tych zmianach budżet państwa może stracić 469 mln zł. Taka kwota miała pochodzić z dopłat nałożonych na firmy hazardowe, ale - według Rz - o skreślenie z projektu zapisu o dopłatach mieli zabiegać u polityków PO biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek. Według gazety dwaj zamieszani w sprawę politycy PO to: dotychczasowy szef klubu PlatformyZbigniew Chlebowski(jednocześnie szef Komisji Finansów Publicznych, gdzie miał trafić projekt) oraz minister sportuMirosław Drzewiecki(pieniądze z dopłat miały być przeznaczone na przygotowanie Euro2012).
Rzeczpospolita podała, że obaj mieli lobbować w interesie firm hazardowych. |

Czytaj w Money.pl
*Majątki bohaterów afery hazardowej idą w miliony * Zdecydowanie najbogatszy w gronie bohaterów tzw. afery hazardowej jest były minister sportu. MajątekMirosława Drzewieckiegowart jest około 4,6 miliona złotych.
*O jaką stawkę chodziło w aferze hazardowej? * Rynek gier hazardowych w Polsce rośnie w tempie 40 proc. rocznie. Wart jest 17 mld złotych.
bEKDHVpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)