Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ścibor-Rylski honorowym obywatelem Warszawy

0
Podziel się

W przeddzień 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uhonorowany zostanie jeden z dowódców.

Ścibor-Rylski honorowym obywatelem Warszawy
(PAP/Paweł Kula)
bDYcKIXp

Dziś w przeddzień 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Warszawy.

Podczas sesji rady miasta, która rozpocznie się o godz. 12.00, zostaną nadane tytuły _ honorowy obywatel Warszawy _. Jednym z uhonorowanych zostanie generał Zbigniew Ścibor-Rylski - żołnierz Armii Krajowej, który walczył Powstaniu w Zgrupowaniu AK Radosław. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że generał to jeden z ostatnich żyjących żołnierzy dowodzących oddziałami powstańczymi.

Po południu w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. To właśnie Bór- Komorowski wydał rozkaz do rozpoczęcia powstania.

bDYcKIXr

Wieczorem o godz. 18.00 w Katedrze Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza polowa i Apel Poległych. O 20.00 na Placu Krasińskich odbędzie się uroczysty koncert, a 0 20.30 w kinie plenerowym w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć filmy dokumentalne _ Bitwa o Warszawę _, _ 7 dni Powstania _ oraz _ Kobiety i wojna _.

| 1 sierpnia w 1944 roku do walki stanęło około 23 - 25 tys. słabo uzbrojonych żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreśla historyk Paweł Ukielski wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego próba zrywu niepodległościowego ze względów militarnych nie miała szans na powodzenie. |
| --- |

Główne uroczystości państwowe zaplanowano jutro 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

bDYcKIXS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)