Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP: Natychmiast zmieńcie ustawę lustracyjną

0
Podziel się:

Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelowała o "niezwłoczną" zmianę ustawy lustracyjnej.

Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelowała o "niezwłoczną" zmianę ustawy lustracyjnej.

Rada domaga się by lustracją były objęte "rzeczywiście osoby publiczne w instytucjach publicznych, a nie pozbawiano prawa do wykonywania zawodu dziennikarzy i innych osób publikujących w prasie", co zdaniem rady jest niekonstytucyjne.

"Uchwalony w ustawie lustracyjnej powszechny obowiązek lustracji wszystkich szeroko rozumianych dziennikarzy doprowadził do głębokiego podziału środowiska dziennikarskiego" - napisano w przesłanym w piątek PAP oświadczeniu.

"Apelujemy do właściwych organów władz publicznych, jak i do innych uprawnionych podmiotów o niezwłoczną zmianę ustawy i eliminację niekonstytucyjnego rozwiązania tak, aby lustracją były objęte rzeczywiście osoby publiczne w instytucjach publicznych, a nie pozbawiano prawa do wykonywania zawodu dziennikarzy i innych osób publikujących w prasie" - podkreśliła Rada.

W oświadczeniu przypomniano, że w przypadku dziennikarzy przewidziana przez ustawę sankcja "utraty funkcji publicznej" oznacza "utratę możliwości wykonywania zawodu dziennikarza", a także możliwości uprawiania publicystyki, publikowania felietonów i opinii przez osoby nie zajmujące się stałą zawodową pracą dziennikarską.

Takie rozwiązania godzą "w konstytucyjne prawa wolności, wyrażania i rozpowszechniania idei, poglądów, informacji, wolność słowa, twórczości i wykonywania zawodu, bez adekwatnej i dopuszczalnej konstytucyjnie przyczyny" - uważa Rada.

"Nie kwestionując co do zasady prawa Ustawodawcy do przyjęcia regulacji zobowiązującej do poddania się lustracji osób sprawujących funkcje publiczne we władzach i instytucjach publicznych, należy postawić zarzut niekonstytucyjności rozwiązaniu, które w sposób istotny narusza istotę wolności i praw Człowieka i Obywatela" - podkreśliło CMWP.

"Rada Konsultacyjna, tak jak i większość środowiska dziennikarskiego opowiada się za jawnością akt i swobodą wydawców, nadawców w zakresie kryteriów doboru i zatrudniania dziennikarzy, felietonistów oraz publikacji tekstów publicystów z różnych dziedzin nauki, życia społecznego i gospodarczego" - napisano w oświadczeniu.

Podpisali się pod nim członkowie rady Konsultacyjnej CMWP SDP: Maciej Bednarkiewicz, Stefan Bratkowski, Michał Kulesza, Ireneusz Krzemiński, Nina Nowakowska, Andrzej Paczkowski, Krzysztof Piesiewicz, Julia Pitera, Andrzej Rzepliński, Jan Stefanowicz i Henryk Wujec.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)