Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sędziowie TK zostali pomówieni?

0
Podziel się:

Jeden z wykluczonych sędziów TK nie chciał współpracować z SB, zaś teczka drugiego się nie zachowała, wynika z akt IPN.

Sędziowie TK zostali pomówieni?
(Bartłomiej Zborowski/PAP)

Jeden z wykluczonych sędziów TK nie chciał współpracować z SB, zaś teczka drugiego nie zachowała się - wynika z akt IPN.

Oficer służb specjalnych PRL stwierdził w 1978 roku nieprzydatność sędziego Trybunału Konstytucyjnego Adama Jamroza do współpracy. On sam nie chciał współpracować z powodów "moralnych i bezpieczeństwa". Teczka służb PRL co do sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariana Grzybowskiego nie zachowała się.

W mikrofilmie teczki Jamroza wywiadu PRL pierwsza notatka oficera nosi datę 27 września 1977 r. - przed wyjazdem Jamroza na stypendium do Francji. W raporcie z 27 października 1978 r. Dudek (opisany jako "oficer prowadzący") stwierdza nieprzydatność Jamroza do współpracy. Datę 31 czerwca 1981 r. nosi zaś propozycja "zakończenia współpracy". W teczce zachowały się dwie notatki oficera, jego raport oraz "notatka o wydatkach".

ZOBACZ TAKŻE:
TK: Sędziowie wykluczeniW odczytanym przez prezesa TK Jerzego Stępnia oświadczeniu Jamróz napisał, że nigdy, w żadnej formie nie współpracował z żadnymi służbami specjalnymi. Dodał, że w 1977 r. przed wyjazdem na stypendium do Francji pracownik służb specjalnych PRL namawiał go do współpracy, a on odmówił wszelkiej współpracy w jakiejkolwiek formie.

Jamróz dodał, że gdy wrócił ze stypendium ów funkcjonariusz prosił go, by przekazać mu "jakiekolwiek materiały naukowe" z tego stypendium, czemu Jamróz również odmówił. "Nie dawałem nadziei na jakąkolwiek współpracę" - zapewnił sędzia. Dodał, że niczego nie podpisywał.

ZOBACZ TAKŻE:
Premier: Sędziowie TK powinni się zlustrować Teczka służb PRL co do sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariana Grzybowskiego nie zachowała się; w IPN jest tylko kopia jego paszportu, informacja z pseudonimem i numerem oraz nazwiskiem "oficera prowadzącego" W. Jakobusa - wynika z akt udostępnionych przez IPN.

Na początku dzisiejszego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Poseł PiS oskarżył dwóch sędziów TK o współpracę z SB. Oskarżeni zaprzeczyli, ale prezes Trybunału postanowił wyłączyć ich z rozpatrywania sprawy lustracji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)