Notowania

giełda
21.03.2009 08:10

Sejmowi wagarowicze. Kto unika posiedzeń

Ubiegłoroczne, nieusprawiedliwione nieobecności posłów na posiedzeniach dają w sumie blisko trzy lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*W dzień wagarowicza sprawdzamy ile razy wolne zrobili sobie nasi posłowie podczas posiedzeń. Sumując wszystkie opuszczone posiedzenia daje to prawie trzy lata nieobecności. *

Posłowie w ubiegłym roku mieli w sumie 83 dni z posiedzeniami Sejmu. Jeśli dodać wszystkie nieusprawiedliwione nieobecności z tego okresu, da nam to w sumie 1055 dni na poselskich wagarach. Statystycznie na każdego posła wypada ponad dwa dni. Trochę więcej, niż każdy Polak może opuścić w swojej pracy przez rok pełny rok. Tyle że Kowalski na swoje dwa dni pracować musi trzy razy dłużej niż poseł w Sejmie.

Najczęściej wagarował, zapewne z racji pełnienia funkcji wicepremiera,Waldemar Pawlak. Ma on aż 35 nieusprawiedliwionych nieobecności podczas posiedzeń sejmu. Drugi na liście jestTadeusz Jarmuziewicz. Opuścił o 3 dni mniej niż minister gospodarki. Ale i on może łatwo znaleźć wytłumaczenie, w końcu jest wiceministrem w Ministerstwie Infrastruktury.

Kolejne dwa miejsca należą do posłówKrzysztofa GrzegorkaorazJanusza Palikota. Pierwszy ominął 26 dni, a drugi dziewiętnaście.

Poseł Palikot twierdzi, że nie przykłada specjalnie wagi do list obecności. _ - Nie czuję się wagarowiczem. Ponieważ jak ktoś ma wątpliwości, że po 200 posiedzeniach Przyjaznego Państwa, w tym po pięciu w tym tygodniu, że ja nie pracuję to ja go wysyłam do piekła. Nie ma w tym parlamencie osoby która by pracowała ciężej niż ja _ - rzuca zirytowany poseł. _ Ja nie po to zrezygnowałem z jakości mojego życia. Zarabianych milionów żebym się teraz ośmieszał tym czy się podpisałem na liście, czy nie, kiedy nie biorę pieniędzy za pracę w tym sejmie _ - dodaje.

Dr Marek Migalski uważa, że nie można polityki oceniać po tym co widać. _ Nie zawsze polityka robi się na sali plenarnej. To nie jest tak, że na sali jest 50 osób a cała reszta gdzieś pije. Oni też pracują, czy na komisjach, czy na delegacjach _ - broni posłów Migalski.

| Piętnastu największych sejmowych wagarowiczów: |
| --- |

Imię i nazwisko liczba nieobecności
Waldemar Pawlak 35
Tadeusz Jarmuziewicz 32
Krzysztof Grzegorek 26
Janusz Palikot 19
Bogusław Kowalski 17
Mariusz Kamiński 15
Longin Komołowski 15
Jacek Kurski 15
Elżbieta Jakubiak 14
Tomasz Dudziński 12
Michał Marcinkiewicz 11
Jan Ołdakowski 11
Adam Rogacki 11
Marek Sawicki 11
Paweł Poncyliusz 10

Posłowie nie będą jednak bezkarni. Tak jak w szkole za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności będą ukarani. Różna jest tylko kara. Uczniom za wagary obniża się ocenę ze sprawowania, tymczasem parlamentarzystom obcina się uposażenie i dietę albo tylko jedno z tych świadczeń (w zależności które otrzymuje). Jeżeli poseł nie otrzymuje uposażenia obniżeniu ulega tylko dieta.

Kancelaria Sejmu redukuje uposażenie i dietę posła o 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, porady, raport, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz