Notowania

stan wojenny
10.12.2008 07:08

Sekrety stanu wojennego. CIA ujawni dokumenty

Wszystkie dostarczył Amerykanom pułkownik Ryszard Kukliński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ CAF)

*CIA odtajni jutro 1100 stron dokumentów dotyczących stanu wojennego w Polsce. Wszystkie dostarczył Amerykanom pułkownik Ryszard Kukliński. *

Jak pisze _ Dziennik _ cała machina odtajniania dokumentów ruszyła już ponad rok temu, a decyzja o zdjęciu klauzul zapadła przed kilkoma miesiącami.

Rząd amerykański postanowił je bowiem ujawnić przed 27. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Co jest w dokumentach? - _ Większość z nich dotyczy przygotowań polskiego rządu do wprowadzenia stanu wojennego. Ale są tu i inne cenne dokumenty, na przykład pokazujące skalę wpływu, jaki Związek Radziecki miał na dowództwo w polskiej armii _ - powiedziała _ Dziennikowi _ rzeczniczka CIA Marie Harf. Jest także część materiałów, która dotyczy postaw polskiej opinii publicznej wobec _ Solidarności _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Jaruzelski: "Solidarność" nie była hufcem aniołów ]( http://news.money.pl/artykul/jaruzelski;solidarnosc;nie;byla;hufcem;aniolow,177,0,374193.html )
* [ Rusza proces za stan wojenny ]( http://news.money.pl/artykul/rusza;proces;za;stan;wojenny,247,0,369911.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Harf dodaje, że materiały, które mają zostać ujawnione za kilka dni, dostarczył agencji pułkownik Ryszard Kukliński. W czwartek zostaną one udostępnione zainteresowanym na płytach CD, natomiast w styczniu będą opublikowane w internecie.

To tylko ułamek materiałów, które Kukliński przekazał Stanom Zjednoczonym. Nieoficjalnie mówi się, że dostarczył on Amerykanom aż 40 tysięcy stron dokumentów. - _ Zdecydowana większość nadal jest objęta klauzulą tajności. CIA nie wyklucza jednak, że historycy i opinia publiczna będą mogły je poznać w przyszłości _- pisze _ Dziennik _.

Tagi: stan wojenny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz