Notowania

serba
25.01.2009 17:17

Serbia: Koniec zastoju. Zacznijmy negocjacje z UE

Serbia spodziewa się rozpocząć rozmowy akcesyjne już w 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po miesiącach zastoju Serbia chce dać nowy impuls swym staraniom o przyjęcie do Unii Europejskiej i spodziewa się rozpocząć rozmowy akcesyjne już na początku przyszłego roku.

_ - Uczynimy maksymalny wysiłek, aby rozpocząć negocjacje w okresie hiszpańskiego przewodnictwa w UE _ - powiedział serbski minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić (na zdjęciu), cytowany w niedzielę przez belgradzką telewizję B92.

W celu przyspieszenia swego członkostwa w UE Serbia jeszcze w czerwcu tego roku, w okresie czeskiego przewodnictwa w Unii, wystąpi o wprowadzenie w życie umowy o stowarzyszeniu.

W kwietniu 2008 roku Serbia podpisała umowę o stowarzyszeniu i współpracy z UE, uważaną za wstęp do integracji. Jednak zastosowanie handlowej części dokumentu zostało zablokowane przez Holandię. Domaga się ona, aby władze w Belgradzie schwytały i przekazały do oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii byłego dowódcę sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia, który m.in. oskarżony jest o masakrę Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Mladić, uważany przez wielu serbskich nacjonalistów za bohatera narodowego, ukrywa się skutecznie od wielu lat.

Minister Jeremić jest oczekiwany w poniedziałek w Brukseli, gdzie ma spotkać się z tzw. trojką UE: przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz czeskiego przewodnictwa i przewodnictwa szwedzkiego, które rozpocznie się w przyszłym półroczu.

Jeremić zapowiedział także spotkanie z szefem dyplomacji holenderskiej Maxime'em Verhagenem. Jak pisze AFP, Holendrzy obstają z taką stanowczością przy spełnieniu przez Serbię warunku wydania Mladicia, ponieważ to ich żołnierze nie zdołali zapobiec masakrze w Srebrenicy.

Proeuropejska koalicja rządząca w Serbii ma poważne trudności z przeforsowaniem w parlamencie reform wymaganych przed przystąpieniem do rozmów akcesyjnych. Są one opóźniane przez nacjonalistyczną opozycję.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Serbia obrała kurs na Unię ]( http://news.money.pl/artykul/serbia;obrala;kurs;na;unie,240,0,368880.html )
* [ Holandia blokuje umowę Unii z Serbią ]( http://news.money.pl/artykul/holandia;blokuje;umowe;unii;z;serbia,160,0,370592.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: serba, ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz