Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Chcemy odgrywać ważniejszą rolę w UE i NATO

0
Podziel się:

Szef MSZ chwalił się w Sejmie osiągnięciami naszej dyplomacji.

Sikorski: Chcemy odgrywać ważniejszą rolę w UE i NATO
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef MSZRadosław Sikorskipowiedział w Sejmie, że naszym strategicznym celem jest odgrywanie coraz ważniejszej roli w UE i NATO. Podkreślił, że polepszyły się stosunki Polski z Niemcami i Rosją. Ocenił również, że staliśmy się cenionym partnerem.

Sikorski przez ponad godzinę przedstawiał posłom informację o priorytetach polityki zagranicznej w 2010 r. Powtórzył, że priorytetami są nadal: silna pozycja w UE, Polska jako mocne ogniwo w NATO, Polska wzmacniająca swą markę jako kraj sukcesu, kochający wolność i umiejący się nią dzielić oraz Polska jako kraj wspierający swoją diasporę. Zaznaczył też, że polska dyplomacja powinna być skuteczną służbą.

_ - Staliśmy się partnerem cenionym przez innych, krajem, o którego zdanie się pyta, którego rady się szuka. Takiej pozycji nie uzyskaliśmy przez kaprys losu. W Europie jest zapotrzebowanie na aktywny wkład naszego kraju w rozwiązywanie problemów, przed którymi stoi cały kontynent _ - podkreślił szef MSZ. Jak dodał, Polska w wielu dziedzinach znalazła się w pierwszym szeregu europejskich graczy, w miejscu, gdzie zapadają decyzje określające kierunki polityki instytucji europejskich.

Polska buduje silną pozycję we Wspólnocie i walczy o pieniądze

_ Minister zaznaczył, że Polska chce budować silną pozycję w UE. W ocenie Sikorskiego, Unia Europejska potrzebuje debaty o przyszłości budżetu europejskiego, a Polska opowiada się za ambitnym budżetem Unii po 2013 r. _Nie możemy mieć więcej Europy za mniej pieniędzy. Dlatego opowiadamy się za ambitnym budżetem Unii Europejskiej po 2013 r., który pozwoli spełnić rosnące ambicje polityczne i traktatowe wspólnoty; za budżetem, który nie będzie utrwalał podziału pomiędzy państwami członkowskimi pod względem ich zamożności czy też uniemożliwi postulat wyrównania różnic między nimi" - powiedział minister.

Odnosząc się do prezydencji Polski w UE, zaplanowanej na II połowę 2011 roku, podkreślił, że będzie ona sprawdzianem skuteczności polskiej dyplomacji; zapewnił, że przygotowania do niej są zaawansowane. _ Określiliśmy już jej wstępne priorytety, do których należą: po pierwsze - zadanie wagi ciężkiej: negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych, czyli budżetu unijnego na kolejne 7 lat; po drugie - rynek wewnętrzny - nowe sposoby na ożywienie wzrostu gospodarczego po kryzysie, po trzecie - stosunki z państwami Europy Wschodniej, po czwarte - polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne Unii, po piąte - Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony _ - wyliczał Sikorski.

Poprawiamy nasze relacje z USA, Rosją i największymi partnerami w Unii

W wystąpieniu Sikorskiego nie zabrakło też odniesienia do relacji transatlantyckich. Jak podkreślił, zależałoby nam, aby stosunki z USA nie opierały się tylko na polityce bezpieczeństwa, ale również na większej amerykańskiej obecności inwestycyjnej, technologicznej i intelektualnej w Polsce. _ _

Sikorski ocenił, że w ostatnim czasie polskiemu rządowi udało się poprawić relacje zarówno z Berlinem, jak i Moskwą. _ Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski, krajem z którym łączą nas bliskie stosunki polityczne i kulturalne _ - mówił szef MSZ. Jak dodał, widzi możliwość _ podniesienia stosunków między Polską a Niemcami do poziomu intensywnego partnerstwa strategicznego _.

Sikorski oświadczył też, że Polska chce lepszej współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowej z Rosją. Ocenił, że mimo poprawy w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy, nasze relacje nadal są one obciążone _ tragiczną materią historyczną _. _ Uważam, że nasze - polskie i rosyjskie - podejście do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej jest testem tego, na ile znormalizowały się nasze relacje _ - ocenił minister.

Polska dyplomacja stawia na profesjonalizm

Minister przekonywał też, że polska dyplomacja musi być skuteczną służbą, a stworzenie dobrze zmotywowanej kadry jest inwestycją a nie kaprysem. Sikorski podkreślił, że aspirowanie do współzawodnictwa w europejskiej _ lidze mistrzów _ wymaga _ poprawy zdolności gry zespołowej, wymaga lepszej techniki i organizacji _. Ponieważ - jak argumentował - _ tylko w ten sposób można uzyskać przewagę informacyjną nad naszymi konkurentami _.

Szef dyplomacji zapowiedział, że pomimo trudnej sytuacji budżetowej i _ populistycznych ataków _, MSZ będzie kontynuował proces modernizacji polskiej służby zagranicznej. W jego ocenie, Polska nie zrealizuje aspiracji godnych szóstego państwa UE _ bez nadrobienia skutków długoletniego niedoinwestowania służby zagranicznej _.

_ - Na niespotykaną wcześniej skalę zaczęliśmy inwestować w ludzi _ - podkreślił. Doprowadzono do istotnych podwyżek wynagrodzeń dla najmłodszych stażem pracowników MSZ, co - jak zaznaczył Sikorski - _ od razu w widoczny sposób zwiększyło zainteresowanie podjęciem pracy w ministerstwie _. _ Wbrew pogłoskom, z MSZ nie odchodzą analitycy i eksperci, ale zgłaszają się do nas doświadczeni kandydaci, także tacy, którzy chcą wrócić z Zachodu, w tym z unijnych instytucji _ - mówił.

Podczas przedstawiania przez ministra informacji w Sejmie nie było prezydentaLecha Kaczyńskiego. Reprezentował go szef jego kancelariiWładysław Stasiak. Przybył też premierDonald Tusk, przedstawiciele resortu spraw zagranicznych oraz korpusu dyplomatycznego.

polityka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)