Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Chcemy pragmatyzmu w stosunkach z Rosją

0
Podziel się:

Szef polskiego MSZ rozmawia w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Sikorski: Chcemy pragmatyzmu w stosunkach z Rosją
(PAP/Tomasz Gzell)
bETWjQnF

*Minister spraw zagranicznychRadosław Sikorskirozmawia w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. *

Głównym tematem rozmów jest amerykańska tarcza antyrakietowa. Wizyta jest również przygotowaniem zapowiedzianej na 8 lutego podróżyDonalda Tuskado Moskwy.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że od czasu poprzedniego spotkania z Radkiem Sikorskim w stosunkach polsko-rosyjskich zaszło wiele pozytywnych zmian.

bETWjQnH

Ławrow podkreślił, że Rosja jest zainteresowana dobrymi i konstruktywnymi relacjami z Polską. Sikorski ze swej strony zadeklarował, że Polska chce pragmatycznych stosunków z Rosją.

"Rosja nie ma prawa weta na decyzje podejmowane przez Polskę" - oświadczył Ławrow, nawiązując do kwestii amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

"Chcemy tylko, by nasze stanowisko zostało zrozumiane. Nie zamierzamy wywierać nacisku na Polskę i innych uczestników rozmów. Chcemy tylko, aby nasze obawy zostały uwzględnione - powiedział Ławrow. - Jesteśmy zadowoleni, że konsultacje z Polską trwają".

Sikorski ze swej strony podkreślił, że "konsultacje z Rosją w sprawie tarczy to oznaka szacunku, jaki mamy dla tego kraju, naszego wielkiego sąsiada. Ta decyzja będzie jednak podejmowana przez Polskę i USA"

bETWjQnN

Ocieplenie nie podoba się w Kancelarii

Ocieplenie stosunków na linii Warszawa-Moskwa krytykuje Kancelaria Prezydenta. Jej szefowaAnna Fotygamówi, że doszło do bardzo niedobrego odwrócenia wektorów w polskiej polityce zagranicznej. Wszystko dlatego, że premier Tusk najpierw złoży wizytę w Moskwie, a potem w Waszygntonie.

Również wiceszef prezydenckiej kancelarii Robert Draba krytykuje postawę rządu. "Biorąc pod uwagę, że zrobiliśmy gest w sprawie OECD, należałoby liczyć na to, że ze strony Rosji będzie jakiś istotny gest w naszym kierunku. Takiego gestu nie widać natomiast my robimy następny. Myślę, że będzie bardzo trudno przełamać stereotyp trudnych stosunków Polski z Rosją" - powiedział Robert Draba.

Strona rosyjska traktuje dzisiejszą wizytę Radosława Sikorskiego w Moskwie jako potwierdzenie woli poprawy wzajemnych stosunków.

bETWjQnO

ZOBACZ TAKŻE:

bETWjQoi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)