Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski łamie lodowiec w stosunkach z Rosją

0
Podziel się:

Zdaniem szefa MSZ Polska "jest bliżej odblokowania rozmów UE-Rosja".

Sikorski łamie lodowiec w stosunkach z Rosją
(PAP/Radek Pietruszka)
bFfmRujV

Szef MSZRadosław Sikorskipowiedział w, że po jego wizycie w Moskwie Polska "jest bliżej odblokowania rozmów UE-Rosja". Podkreślił jednak, że decyzje w tej sprawie nie zapadną przed wizytą szefa rządu RP w rosyjskiej stolicy.

Sikorski spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, który powiedział, że Rosja nie będzie wywierać nacisku na Polskę w kwestii rozmieszczenia na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej USA. "Rosja nie ma prawa weta na decyzje podejmowane przez Polskę" - mówił Ławrow.

"Sądzę, że jesteśmy bliżej tej decyzji (o odblokowaniu negocjacji UE-Rosja - PAP) niż byliśmy jeszcze miesiąc temu" - podkreślił Sikorski.

bFfmRujX

Szef MSZ zadeklarował jednak, że żadne decyzje w sprawie rozmów UE-Rosja nie zapadną przed planowaną na 8 lutego wizytą premiera Donalda Tuskaw Moskwie. "Na pewno będzie to przedmiotem rozmów na najwyższym szczeblu" - podkreślił Sikorski.

Sikorski zaznaczył też, że decyzja o odblokowaniu negocjacji UE- Rosja "to nie jest tylko nasza decyzja, tylko decyzja wielostronna". "Musimy więc uzgodnić ją z innymi krajami" - dodał szef polskiej dyplomacji. "Wymaga też pewnych procedur wewnątrzunijnych, więc trochę to potrwa (...), ale sprawy idą w dobrym kierunku" - ocenił Sikorski.

| POLSKIE WETO W ODPOWIEDZI NA EMBARGO |
| --- |
| Negocjacje między UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy zostały zablokowane przez Polskę po wprowadzeniu przez Moskwę w listopadzie 2005 r. embarga na import polskiego mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego. W ciągu ostatniego miesiąca Rosja uchyliła większość ograniczeń, a pozostałe obiecała znieść w najbliższych miesiącach, po zawarciu stosownych porozumień z UE. |

Pytany, czego należy spodziewać się po wizycie Tuska w Moskwie, Sikorski odpowiedział, że "jest kilka kwestii, które przywódcy mogą rozstrzygnąć na najwyższym szczeblu". "Przekuwamy się przez kolejne warstwy lodowca w stosunkach polsko-rosyjskich. Myślę, że wizyta premiera to będzie prawdziwy początek normalizacji" - powiedział minister.

bFfmRukd

Odnosząc się do rozmów ze stroną rosyjską na temat tarczy antyrakietowej, Sikorski powiedział, że jeśli w Polsce zapadłaby w tej sprawie pozytywna decyzja, to dobrze, że udało się obniżyć poziom rosyjskiego niezadowolenia. "Bo chcemy zapłacić jak najniższe koszty polityczne za ewentualną decyzję" - dodał szef MSZ.

"Dobrze, że odzyskaliśmy zdolność do prowadzenia normalnej dyplomacji, do rozmawiania z ważnym sąsiadem o ważnych sprawach" - dodał Sikorski

ZOBACZ TAKŻE:

bFfmRuke
bFfmRuky
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)