Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski o Cimoszewiczu: Energicznie go wspieramy

0
Podziel się:

Szef MSZ uważa, że polski kandydat wciąż liczy się w grze o fotel sekretarza Rady Europy.

Sikorski o Cimoszewiczu: Energicznie go wspieramy
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEIPlXBx

Minister spraw zagranicznychRadosława Sikorskiegonie sądzi, by przesunięcie terminu wyboru nowego sekretarza generalnego Rady Europy na jesień osłabiło szanseWłodzimierza Cimoszewicza, który jest jednym z dwóch kandydatów na to stanowisko.

Pierwotnie wybór sekretarza generalnego Rady Europy miał się odbyć 23 czerwca. Termin ten został jednak przeniesiony na wrzesień.

Kandydatury byłych premierów Polski i Norwegii Thorbjoerna Jaglanda oraz Włodzimierza Cimoszewicza, obu związanych z lewicą, zatwierdził 12 maja w Madrycie Komitet Ministrów Rady Europy.

bEIPlXBz

Zgodnie z obowiązującą procedurą, przekazał on listę proponowanych nazwisk Zgromadzeniu Parlamentarnemu RE, które - zgodnie z wcześniejszym kalendarzem - powinno głosować w tej kwestii na ostatnim posiedzeniu letnim, czyli we wtorek 23 czerwca.

Tego dnia do wyborów jednak nie doszło, gdyż większość parlamentarzystów opowiedziała się za wycofaniem głosowania z porządku dziennegow proteście przeciw - jak to określono - złamaniu procedur przez Komitet Ministrów. Delegaci zarzucali Komitetowi wykluczenie z grona kandydatów szefów dwóch frakcji w Zgromadzeniu: belgijskiego chadeka Luca van den Brande i węgierskiego liberała Matyasa Eoersie

Sikorski uważa, że szanse Cimoszewicza wciąż są _ znaczące _. _ = Gra bardzo aktywnie w czym go energicznie wspieramy _ - dodał.

Zaznaczył, że Polska to co mogła zrobić to zrobiła, a teraz sprawa leży w rękach parlamentarzystów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - _ Wolelibyśmy, aby głosowanie odbyło się teraz, ale jeśli chcą się namyśleć - na to nie mamy bezpośredniego wpływu _ - powiedział Sikorski.

bEIPlXBF

_ - Jeśli Rada Europy ma odzyskać dawną świetność, respekt i wypełniać kluczową rolę w dbaniu o ochronę praw człowieka, to na jej czele musi stanąć ktoś o znanym nazwisku, autorytecie międzynarodowym _ - podkreślił minister.

Nowy szef Rady Europy, wybrany na pięcioletnią kadencję, zastąpi obecnego sekretarza generalnego RE, Brytyjczyka Terry'ego Davisa, którego mandat kończy się 1 września. Ponieważ - jak wszystko wskazuje - jego następca nie zostanie do tego czasu wyłoniony, od września stanowisko to będzie tymczasowo sprawować obecny zastępca sekretarza generalnego.

bEIPlXCa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)