Notowania

tarcza antyrakietowa
04.11.2008 16:13

Sikorski: W sprawie tarczy liczy się jakość umów

Rząd przyjął informację o stanie negocjacji umów dotyczących obrony przeciwrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd przyjął informację w sprawie stanu negocjacji umów szczegółowych dotyczących obrony przeciwrakietowej - powiedział na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski. Informacja będzie przedstawiona w piątek w Sejmie.

_ - Rząd uważa, że nie szybkość, a jakość umów, które zawieramy ze Stanami Zjednoczonymi jest najważniejsza _ - podkreślił minister. Sikorski przypomniał, że Polska zawiera ze Stanami Zjednoczonymi umowę o statusie wojsk amerykańskich w Polsce i umowę ramową o współpracy naukowej i przemysłowej, ponadto nasz kraj _ zabiega o wypełnienie zobowiązań ustępującej administracji, jeżeli chodzi o dialog strategiczny i wzmocnienie wojska polskiego _.

Jak zaznaczył, opozycja lewicowa _ jest sceptyczna _ wobec projektu tarczy i nie chce _ przyspieszonej ratyfikacji _, a opozycje prawicowa chce tego jak najszybciej.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja uspokaja - nie zrzuci bomby jądrowej na Polskę ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;uspokaja;-;nie;zrzuci;bomby;jadrowej;na;polske,98,0,378466.html )
* [ Ławrow w Warszawie. Przełomu nie będzie ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;w;warszawie;przelomu;nie;bedzie,236,0,369388.html )
* [ Praga nie boi się gróźb Moskwy ]( http://news.money.pl/artykul/praga;nie;boi;sie;grozb;moskwy,163,0,369315.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Posłowie zapoznają się w piątek z informacją rządu na temat umieszczenia w Redzikowie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Informacji na temat tarczy, jeszcze we wrześniu, domagał się klub Lewicy.

W sierpniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali w Warszawie polsko-amerykańską umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

PrezydentLech Kaczyńskizapowiedział pod koniec października, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, by ustawa upoważniająca go do ratyfikacji umowy przeszła przez parlament jak najszybciej.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz