Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mon
14.06.2006 07:52

Skarb Państwa mógł stracić nawet 37 milionów złotych

Prokuratura sprawdza, czy w Ministerstwie Obrony Narodowej doszło do korupcji w czasie realizacji zaniechanego niedawno programu budowy mieleckiego samolotu "Iryda". Trwają przesłuchania świadków w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prokuratura sprawdza, czy w Ministerstwie Obrony Narodowej doszło do korupcji w czasie realizacji zaniechanego niedawno programu budowy mieleckiego samolotu "Iryda". Trwają przesłuchania świadków w tej sprawie. *

Z dokumentów, do jakich dotarła redakcja "Super Nowości", wynika, że postępowanie w tej sprawie dotyczy "niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez osoby odpowiedzialne za powodzenie i nadzorowanie spraw związanych z realizacją programu I- 22 Iryda M96".

| REKLAMA | [ ( http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gif ) ] Czytaj dalej(http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=8350281&rfbawp=1150264314.957#czytajdalej) |
| --- | --- |

Pod lupą prokuratury znaleźli się urzędnicy Departamentu Zaopatrzenia Sił Zbrojnych MON. Uzyskane przez gazetę informacje potwierdził płk Edward Jaroszuk, rzecznik prasowy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, która prowadzi postępowanie pod nadzorem prokuratury wojskowej.

- Potwierdzam, że prowadzone jest takie postępowanie. Przejęliśmy je my, gdyż występuje tu czynnik wojskowy. Sprawa dotyczy jeszcze roku 2000, gdy trwało postępowanie upadłościowe mieleckich zakładów lotniczych - powiedział nam płk Edward Jaroszuk.

Według informacji gazety, istnieje podejrzenie, że na skutek zaniedbań urzędników Skarb Państwa stracił prawie 37 milionów złotych. Kierunek postępowania prokuratury może wskazywać na domniemanie korupcji w resorcie. Jeszcze nie postawiono w tej sprawie oficjalnych zarzutów. Decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce, po uzupełnieniu dokumentacji dowodowej i przesłuchaniu kolejnych świadków. W tych czynnościach bierze udział również rzeszowska żandarmeria.

Projekt "Irydy" to jedna z największych porażek polskiego przemysłu zbrojeniowego. Budowa samolotu szkolno-bojowego była realizowana przez kilkanaście lat w zakładach lotniczych w Mielcu. Szacuje się, że cały projekt kosztował około 300 milionów dolarów. Z braku akceptacji wojsk lotniczych i MON samolot nigdy nie wszedł do powszechnego użycia. Skończyło się na lotach próbnych. Pretekstem były dwie katastrofy samolotu.

Według długoletniego pilota doświadczalnego Zbigniewa Nowakowskiego nie była to jednak wina maszyny, lecz ludzi. Niedawno zapadła decyzja o zakończeniu prac nad samolotem. Najlepsza z wersji "Irydy" trafiła do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Tagi: mon, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz