Notowania

media
17.02.2010 12:24

SLD do Platformy: Poprzyjcie likwidację abonamentu

Jerzy Wenderlich apeluje w tej sprawie do premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sojusz Lewicy Demokratycznej apeluje do PO o poparcie projektu ustawy znoszącej abonament radiowo-telewizyjny.

Poseł SLDJerzy Wenderlichpowiedział w Sejmie, że brak takiego poparcia będzie oznaczał, że to Platforma jest winna trudnej sytuacji mediów publicznych.

Wczoraj prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwróciła się do premiera o podjęcie działań w sprawie zapaści mediów publicznych - Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej, a także Biuletynu Informacji Publicznej. Szef rządu powiedział, że podpisałby się pod tym apelem.

Zdaniem Wenderlicha, szef rządu lepiej by zrobił, gdyby poparł wraz ze swoją partią projekt ustawy likwidującej abonament, autorstwa SLD.

POSŁUCHAJ POSŁA SLD:


W projekcie ustawy abonament miałby zastąpić od przyszłego roku Fundusz Misji Publicznej. Poseł SLD Tomasz Kalita podkreślił, że mimo tego projektu Sojusz namawia obywateli do płacenia abonamentu dopóki obowiązują stare przepisy. Poseł Kalita pytał też publicznie premiera Tuska czy ten uiszcza opłatę radiowo-telewizyjną.

Polacy nie chcą i nie płacą abonamentu

Według szacunków Money.pl, blisko połowa gospodarstw domowych nie płaci abonamentu RTV. Średnio każde z nich jest winne radiu i telewizji ok. 600 złotych.

Gdyby abonament płacili wszyscy, którzy posiadają radia i telewizory, to w ciągu trzech ostatnich lat - starsze długi się przedawniają - media publiczne miałyby do dyspozycji 3,5 mld złotych więcej.

To pierwsza grupa zalegających z opłatami za abonament. Druga to osoby, które mają zarejestrowane radia i telewizory, ale przestały płacić.

Źródło: KRRiT

W 2008 roku przychody z abonamentu wyniosły 726 mln zł i były one niższe o ponad 161 mln zł w porównaniu z 2007 rokiem.

TVP dostała z tego 417 mln zł, co stanowiło niewiele ponad 20 proc. wszystkich jej przychodów.

Jeszcze gorzej było w 2009 roku. Według szacunków Rady do jej kasy miało wpłynąć tylko 500 mln zł.

KRRiT planowała przekazać ponad połowę tych środków na radio publiczne, które prawie wyłącznie utrzymuje się z abonamentowej dotacji.Ostatecznie w tym roku TVP otrzyma od KRRiT 314 mln zł. Czyli aż o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.

_

_

Źródło: KRRiT, TVP

Szesnaście regionalnych ośrodków telewizji publicznej z abonamentu otrzymało w 2008 roku 185 mln zł. W 2009 roku byłó to co najmniej o 35 mln zł mniej.

Raport Money.pl . _ _

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Twórcy kończą swoją ustawę medialną ]( http://news.money.pl/artykul/tworcy;koncza;swoja;ustawe;medialna,154,0,583578.html )
Tagi: media, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz