Notowania

ustawa medialna
21.06.2009 15:20

SLD nie poprze ustawy medialnej

Senat zmienił przepis o dotacji dla mediów. Ryszard Kalisz mówi, że to złamanie umowy między SLD i PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie poprze ustawy medialnej po poprawkach Senatu znoszących stałą kwotę finansowania mediów publicznych.

Pierwotnie ustawa zakładała, że po zniesieniu abonamentu media publiczne będą otrzymywały dotację w wysokości 880 milionów złotych rocznie. Głosami Platformy Obywatelskiej w Senacie zapis ten zmieniono i o kwocie dotacji corocznie decydować miałby parlament uchwalając budżet państwa.

Poseł SLDRyszard Kaliszmówi, że to złamanie umowy między SLD i PO. Dodaje, że obie partie umówiły się na zapis o stałym finansowaniu mediów publicznych i jeśli Sejm nie odrzuci senackiej poprawki, która to zmieniła, to przy SLD podtrzyma ewentualne weto prezydenta.

ZdaniemZbigniewa Chlebowskiegomechanizm finansowania mediów publicznych zostaje ten sam. Przewodniczący klubu parlamentarnego PO przekonuje, że w ustawie pozostał mechanizm, który ustalono w negocjacjach - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa wniosek budżetowy, który następnie jest rozpatrywany przez parlament. Zbigniew Chlebowski nie sądzi, żeby kwestia sztywnego powiązania finansowania TVP i Polskiego Radia z budżetem państwa stała się przyczyną odrzucenia ustawy.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PSLStanisław Żelichowskizapowiedział, że będzie domagał się wyjaśnień w sprawie ustawy medialnej podczas jutrzejszego spotkania koalicyjnego. Polityk ludowców wyraził opinię, że choć w mediach publicznych trzeba zrobić sporo porządków i mają one sporo ułomności, to są instytucją niezbędną dla społeczeństwa. Zapewnił, że PSL zrobi wszystko, by nikt, łącznie z rządem, nie zrobił krzywdy społeczeństwu.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa NarodowegoAleksander Szczygłopowiedział, że prezydent jeszcze nie zdecydował, co zrobi w sprawie medialnej. Zauważył jednak, że ustawa pozbawia finansowania mediów publicznych na poziomie jakim były finansowane z abonamentu. Dodał, że celem uchwalenia ustawy, jest przejęcie kontroli nad mediami publicznymi przez Platformę Obywatelską i PSL oraz sprywatyzowanie regionalnych ośrodków TVP.

Zdaniem przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej ustawa medialna zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu. Zbigniew Chlebowski ma także nadzieję, że ustawa nie zostanie zawetowana lub skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

JeśliLech Kaczyńskiodmówi podpisania ustawy, to odrzucenie weta bez głosów posłów PSL i SLD będzie niemożliwe.

Raport Money.pl
*Media dostaną 800 mln z budżetu? Z abonamentu jest mniej * Szacowano, że wpływy z abonamentu zasilą publiczne media w 2008 roku kwotą 880 mln zł. Dały jednak o blisko 150 mln zł mniej. W tym roku będzie jeszcze gorzej - maksymalnie 500 mln zł. Państwową telewizję i radio czekają cięcia i zwolnienia. Nie pomoże nawet nowa ustawa medialna. Czytaj w Money.pl
* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ "Nowa ustawa **medialna** może pogrzebać media publiczne" ]( http://news.money.pl/artykul/nowa;ustawa;medialna;moze;pogrzebac;media;publiczne,188,0,482492.html )
* [ Wyścig w sprawie ustawy **medialnej** ]( http://news.money.pl/artykul/wyscig;w;sprawie;ustawy;medialnej,132,0,460932.html )
Tagi: ustawa medialna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz