Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD powoła konwent ds. zmian w konstytucji

0
Podziel się:

Ma to być odpowiedź na rewolucyjne propozycje premiera Tuska.

SLD powoła konwent ds. zmian w konstytucji
(najsztub/CC/Flickr)

SLD ma powołać na grudniowej konwencji specjalny konwent konstytucyjny - rodzaj grupy refleksyjnej - z udziałem m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłych lewicowych premierów, który zająłby się wypracowaniem propozycji Sojuszu zmian w obecnej konstytucji.

To odpowiedź SLD na propozycje zmian w ustawie zasadniczej, które w sobotę przedstawił premier Donald Tusk. Szef rządu chce m.in. by prezydenta, pozbawionego prawa weta, wybierało Zgromadzenie Narodowe; opowiedział się też za zmniejszeniem liczebności Sejmu i Senatu. Szef rządu zaproponował również zmianę ordynacji w wyborach do Sejmu - z proporcjonalnej na mieszaną, a do Senatu - wybory w okręgach jednomandatowych.

Na 19 grudnia zaplanowana jest konwencja SLD, gdzie zaprezentowany zostanie m.in. kandydat partii na prezydenta. Z rozmów PAP z politykami Sojuszu wynika, że będzie to prawdopodobnie obecny wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński. - _ Szmajdziński to jedyny kandydat +wagi ciężkiej+, który pozostał na placu boju, o którym wiadomo, że jeśli wystartuje, to nie przyniesie wstydu _ - uważa jeden z prominentnych polityków Sojuszu.

Według rzecznika SLD Tomasza Kality, delegaci na konwencji mają przyjąć ponadto nowy, 150-stronnicowy program partii, w którym będzie mowa m.in. o informatyzacji i nowych technologiach. Sojusz ma się upomnieć m.in. o to, by każda rodzina miała w domu dostęp do internetu. Oprócz tego, SLD w nowym programie chce postawić też na rozdział kościoła od państwa, równouprawnienie, a także walkę z globalnym ociepleniem.

Na konwencji powołany ma zostać również konwent konstytucyjny SLD - rodzaj _ grupy refleksyjnej _ z udziałem Kwaśniewskiego i byłych, wywodzących się z lewicy premierów. Zaproszenie mają otrzymać m.in. Leszek Miller, Józef Oleksy i Włodzimierz Cimoszewicz. Konwent ma wypracować propozycje zmian, które warto byłoby wprowadzić do obecnej ustawy zasadniczej.

W konwencji Sojuszu ma wziąć udział 700 delegatów i około 100 zaproszonych gości, w tym również z zagranicy. Zaproszenie wysłano m.in. do lidera PES, b. premiera Danii Poula Nyrupa Rasmussena. Konwencję otwierać ma przemówienie szefa Sojuszu Grzegorza Napieralskiego, który przedstawi _ expose programowe _, czyli wizję funkcjonowania swej partii do 2015 roku. W wystąpieniu lidera SLD ma znaleźć się pięć priorytetów programowych ugrupowania dotyczących m.in. gospodarki, spraw społecznych i światopoglądowych.

Nad _ expose _ Napieralskiego pracują od kilku tygodni partyjni eksperci. Według Kality, ma być ono wzorowane na wystąpieniach brytyjskiego premiera Gordona Browna i szefa hiszpańskiego rządu Jose Zapatero.

Po Napieralskim głos zabrać ma dwukrotny minister finansów w rządach SLD Grzegorz Kołodko. Jego przemówienie ma być poświęcone przemianom zachodzącym w świecie i walce z globalnym kryzysem.

Delegaci będą też głosować nad wotum zaufania dla władz SLD, w tym również dla Napieralskiego. W opinii cytowanego już prominentnego polityka Sojuszu, raczej nie ma co spodziewać się jakiś zmian w partii z tym związanych. - _ Po pierwsze nie ma żadnego potencjalnego kandydata, który mógłby zastąpić Napieralskiego, po drugie ludzie chcą spokoju, nie możemy zmieniać przewodniczącego co półtora roku _ - podkreśla rozmówca PAP. Napieralski kieruje SLD od czerwca 2008 roku; zastąpił na tej funkcji Wojciecha Olejniczaka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)