Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD szykuje sie już do wyborów samorządowych

0
Podziel się

Partia wybiera kandydatów na prezydentów największych miast.

SLD szykuje sie już do wyborów samorządowych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzGlGuZ

Marek Wikiński kandydatem na prezydenta Radomia, Bartosz Arłukowicz - Szczecina, Krzysztof Matyjaszczyk - Częstochowy - tak wyglądają pierwsze przymiarki SLD do przyszłorocznych wyborów samorządowych. O fotel włodarza stolicy być może będą walczyli Katarzyna Piekarska, Ryszard Kalisz lub Wojciech Olejniczak.

Sojusz już kilka miesięcy temu powołał specjalny zespół samorządowy, który pracuje nad programem i strategią partii na przyszłoroczne wybory lokalne. Kieruje nim szef łódzkich struktur partii Krzysztof Makowski. _ _

_ - Po pierwsze zespół ma zbadać nasz potencjał w samorządach - gdzie jesteśmy silni, a gdzie musimy jeszcze podnieść swoje kwalifikacje _ - powiedział szef SLD Grzegorz Napieralski (na zdjęciu).

bDzGlGvb

Zespół ma również wybrać kandydatów, którzy będą walczyć o jak najlepszy wynik wyborczy.

Pierwsi, wstępni kandydaci na prezydentów miast już są. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita, jeśli chodzi o największe miasta, Sojusz będzie prawdopodobnie popierał ich dotychczasowych włodarzy lub kandydatów niezależnych, pod warunkiem jednak, że wywodzą się z lewicy. Pewne poparcie ma więc - gdyby zdecydował się kandydować na trzecią kadencję - obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podobnie ma być z rządzącymi w: Zielonej Górze - Leszkiem Kubickim, Legnicy - Tadeuszem Krzakowskim, Gnieźnie - Jackiem Kowalskim, Toruniu - Michałem Zaleskim, Sosnowcu - Kazimierzem Górskim, Dąbrowie Górniczej - Zbigniewem Podrazą, Koninie - Kazimierzem Pałaszem i Chełmie - Agatą Fisz.

ZOBACZ TAKŻE:

bDzGlGvh

Nie wiadomo jeszcze, czy na ponowne wsparcie będzie mógł liczyć obecny prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, któremu liderzy i działacze Sojuszu nie mogą wybaczyć, iż w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego poparł kandydatkę PO Elżbietę Łukacijewską, zamiast liderkę listy SLD-UP w tym okręgu Martę Niewczas.

Politycy Sojuszu nieoficjalnie przyznają, że o urząd prezydenta Rzeszowa mógłby walczyć również lider partii na Podkarpaciu poseł Tomasz Kamiński.

Chęć kandydowania na prezydenta Radomia wyraził już kilka tygodni temu Marek Wikiński, który bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła w okręgu mazowieckim; teraz chciałby spróbować swych sił w walce o władzę w Radomiu.

bDzGlGvi

Ławy sejmowe na fotel prezydenta Częstochowy chciałby zamienić znany z prac w komisji śledczej ds. nacisków Krzysztof Matyjaszczyk. Na start w wyborach samorządowych w rodzinnym Szczecinie ma ochotę poseł Bartosz Arłukowicz.

W Łodzi kandydować ma zamiar Makowski; w Warszawie brani są pod uwagę: wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska, szef sejmowej komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, Ryszard Kalisz i świeżo upieczony europoseł, były lider SLD Wojciech Olejniczak.

bDzGlGvj

Na razie nie wiadomo jeszcze co będzie z pozostałymi dużymi miastami, takimi jak: Gdańsk, Gdynia, Poznań, czy Wrocław. Tam kandydatów Sojusz jeszcze nie ma.

bDzGlGvC
wybory
Źródło:
KOMENTARZE
(0)