Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śniadek
07.05.2009 11:21

Śniadek: Solidarność nie zagraża obchodom

Związkowcy nie naruszą powagi 20 rocznicy wolnych wyborów w Gdańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

aktualizacja 12.30

Szef Solidarności odmówił jednak odpowiedzi na pytanie czy Solidarność zrezygnuje z manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, 4. czerwca. Janusz Śniadek powiedział, że jego związek nie został zaproszony na obchody, a o samej uroczystości dowiaduje się z mediów. Jego zdaniem, władza prowadzi ze związkami dialog wyłącznie za pomocą mediów. Komisja Krajowa Solidarności zwołała w tej sprawie specjalną konferencję prasową w Gdańsku.

Po stłumieniu manifestacji podczas obrad Kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie Solidarność obawia się działań służb porządkowych 4 czerwca. Szef regionu gdańskiego Solidarności Krzysztof Dośla powiedział na konferencji, że związkowcy nie są w stanie zagwarantować, iż funkcjonariusze będą się zachowywali stosownie do powagi uroczystości.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że obchody 20-lecia upadku komunizmu prawdopodobnie zostaną przeniesione z Gdańska do Krakowa. Ostateczną decyzję podejmie dziś premier.

Paweł Adamowicz poinformował, że wniosek o zgodę na demonstrację 4 czerwca złożył jedynie NSZZ Solidarność. Była ona planowana na półtora tysiąca osób, od godziny 8:00 do 20:00.Oczekiwał od związkowców jednoznacznego zadeklarowania, że wycofają się z manifestacji.

Zdaniem Adamowicza, związkowcom udało się uniemożliwić obchody, przez co skompromitowali Gdańsk i Polskę. Paweł Adamowicz powiedział, że w Gdańsku odbędzie się jedynie koncert z okazji rocznicy oraz - być może - konferencja z udziałem Hansa Dietricha Genschera i Vaclava Havla.

Tagi: śniadek, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz