Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
19.06.2008 14:18

Solana chce zgody na Ukrainie

Od kilku miesięcy trwają spory między prezydentem a premierem Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana zaapelował do ukraińskich polityków o porozumienie. Od kilku miesięcy trwają spory między prezydentem a premierem Ukrainy.

Jak informują ukraińskie media, po spotkaniu z Julią Tymoszenko w Brukseli, Javier Solana powiedział, że załagodzenie sporów powinno przynieść pozytywne rezultaty. - _ Chcielibyśmy widzieć stabilną polityczną sytuację, aby życie polityczne na Ukrainie uspokoiło się _ - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Według nieoficjalnych informacji austriackiej gazety _ Die Presse, _ apelował o to także sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, który na początku tygodnia odwiedził Kijów.

Dziennik twierdzi, że porozumienie prezydenta i premier jest warunkiem otrzymania w grudniu przez Ukrainę zaproszenia do planu działania na rzecz członkostwa w NATO.

Od objęcia stanowiska, w grudniu zeszłego roku, Julia Tymoszenko i działalność jej rządu stały się obiektem krytyki ze strony Wiktora Juszczenki. Często, zdaniem komentatorów, wynika ona z konkurencji przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku.

Spory przeniosły się także do Rady Najwyższej, gdzie po odejściu dwóch deputowanych zbliżonych do sekretariatu prezydenta, koalicja bloków Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony straciła większość.

Od tego czasu toczą się debaty, czy nie należy powołać nowego sojuszu składającego się z proprezydenckiej Naszej Ukrainy i Partii Regionów albo ogłosić kolejne przedterminowe wybory. Poprzednie, także wcześniejsze, odbyły się we wrześniu ubiegłego roku.

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz