Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: PiS ma najlepszy wynik od wyborów

0
Podziel się:

Frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosłaby obecnie 53 procent.

Sondaż: PiS ma najlepszy wynik od wyborów
(Radomil/CC/Wikipedia)

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w pierwszej połowie stycznia, udział w nich wzięłoby - według własnych deklaracji - 53 proc. ankietowanych, o 5 pkt proc. więcej niż przed miesiącem - wynika z sondażu CBOS.

Na PO głosowałoby 38 proc. wyborców, na PiS - 24 proc.

CBOS zwraca uwagę, że tak duży odsetek osób zamierzających wziąć udział w wyborach parlamentarnych odnotowano ostatnio w kwietniu ubiegłego roku.

Niemal co piąty ankietowany przez CBOS (18 proc.) nie wie, czy poszedłby na ewentualne wybory, a więcej niż co czwarty (28 proc., od grudnia spadek o 5 punktów procentowych) jednoznacznie odrzuca możliwość udziału w nich.

W styczniu chęć głosowania na PO zadeklarowało niespełna dwie piąte potencjalnych uczestników wyborów (38 proc.), o 2 punkty procentowe więcej niż w grudniu. Nie zmieniło się poparcie dla PiS - na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby oddać głos 24 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, dokładnie tyle samo, co miesiąc wcześniej. To nadal najlepszy wynik PiS od czasu wyborów - od listopada 2007 roku - zwraca uwagę CBOS.

"Spadek poparcia dla PO to wynik niespełnionych obietnic"
Nie zmieniło się również społeczne poparcie dla SLD, który w tym miesiącu mógłby liczyć na głosy 7 proc. pewnych uczestników głosowania. Minimalnie lepsze niż w grudniu (o 1 pkt) są także notowania drugiej z rządzących partii - PSL; ludowców popiera obecnie 5 proc. wyborców.

Wśród ankietowanych, którzy deklarują, że na pewno poszliby na wybory, gdyby odbywały się one w pierwszej połowie stycznia, swoich zwolenników znalazły jeszcze: Partia Demokratyczna-demokraci.pl, Partia Kobiet, LPR, SdPl i Stronnictwo Demokratyczne (po 1 proc. głosów).

W styczniu zmniejszył się odsetek wyborców niezdecydowanych. Obecnie niespełna jedna piąta Polaków chcących uczestniczyć w demokratycznej procedurze wyłaniania reprezentantów do parlamentu (19 proc., od grudnia spadek o 4 punkty procentowe) nie wie, na kandydatów której partii oddałaby swój głos.

Autorzy sondażu zwracają uwagę m.in., że po ubiegłomiesięcznym spadku poparcia dla rządzącej koalicji w styczniu obserwujemy niewielkie odbicie w jej notowaniach (w sumie wzrost o 3 punkty procentowe). Nie zmienia to faktu, że jej wynik nadal jest jednym z gorszych. Jednocześnie w dalszym ciągu na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się poparcie dla PiS.

Badania przeprowadzono w dniach 7-13 stycznia na liczącej 1052 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)