Notowania

wiadomości
09.07.2009 07:10

Sondaż: Świat lubi Obamę, ale nie lubi Ameryki

Stany Zjednoczone uważane są za aroganckie supermocarstwo, nieliczące się z innymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Obama jest wciąż popularny w większości krajów świata, ale Stany Zjednoczone uważane są za aroganckie supermocarstwo nieliczące się z innymi państwami - wynika z najnowszego sondażu. Taka opinia panuje również w Polsce.

Z sondażu przeprowadzonego od kwietnia do połowy czerwca przez ośrodek badania opinii publicznej Uniwersytetu Maryland w 19 krajach i w Autonomii Palestyńskiej wynika, że średnio 61 procent ich mieszkańców ma zaufanie do Obamy, uważając, że _ zrobi on słuszne rzeczy w sprawach światowych _.

Prezydent USA cieszy się największym uznaniem w Wielkiej Brytanii (92 proc. pozytywnych ocen), Niemczech (89 proc.) i we Francji (88 proc.). Negatywne oceny przeważają w krajach muzułmańskich i w Rosji (55 proc.).

Jednak w 15 spośród objętych sondażem państw większość społeczeństwa uważa, że USA _ nadużywają swej potęgi, aby przymusić nas do zrobienia tego, czego od nas chcą _. W Polsce pogląd taki podziela 65 proc. ankietowanych.

Jest to podobny odsetek, jak w kilku innych krajach europejskich: w Wielkiej Brytanii, Francji i na Ukrainie. W Europie tylko w Niemczech przeważa przeciwna opinia - że _ USA traktują nas sprawiedliwie _.

W 17 na 19 przebadanych krajów większość opinii publicznej jest też przekonana, że USA nie przestrzegają prawa międzynarodowego. Dwie trzecie ogółu ankietowanych jest zdania, że _ Ameryka stara się promować prawo międzynarodowe w innych krajach, ale to hipokryzja, gdyż sama nie przestrzega jego reguł _.

Sondaż przeprowadzono m.in. w największych krajach świata, jak USA, Chiny, Rosja i Indie oraz kilku dużych krajach Europy i Azji.

Amerykę Łacińską reprezentował w sondażu tylko Meksyk, gdzie odnotowano bardzo silne nastroje antyamerykańskie - 87 proc. respondentów uważa, że USA nadużywają swej wielkomocarstwowej potęgi.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Państwa G8 przyjęły projekt deklaracji gospodarczej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwa;g8;przyjely;projekt;deklaracji;gospodarczej,135,0,489607.html )
* [ Sikorski: Obama w Rosji bez uzgodnień o tarczy ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;obama;w;rosji;bez;uzgodnien;o;tarczy,127,0,489599.html )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz