Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sośnierz nowym prezesem NFZ?

0
Podziel się:

Prawdopodobnie już dzisiaj nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Informację potwierdzają trzy niezależne źródła.

Sośnierz nowym prezesem NFZ?

Prawdopodobnie już dzisiaj nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Informację potwierdzają trzy niezależne źródła.

Według źródeł zbliżonych do PiS, obecnego szefa Funduszu Jerzego Millera miałby zastąpić poseł PiS, były szef śląskiej kasy chorych Andrzej Sośnierz.

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiadał w poniedziałek, że decyzja w sprawie ewentualnej zmiany na stanowisku szefa NFZ zapadnie do końca tego tygodnia.

W środę minister zdrowia spotkał się z Millerem w siedzibie NFZ.

Dziś zbiera się rada NFZ, która może na wniosek ministra zdrowia odwołać i powołać prezesa Funduszu. W programie co prawda nie ma punktu dotyczącego odwołania szefa NFZ. Sam Miller oświadczył zresztą, że podczas rady funduszu nie zamierza składać rezygnacji z funkcji prezesa NFZ. "Nie pamiętam, aby w porządku obrad był punkt o rezygnacji prezesa. Ja go nie wprowadzę" - podkreślił. Mimo to w źródłach zbliżonych do PiS, do NFZ i resortu zdrowia mówi się, że odwołanie Millera jest raczej przesądzone.

Według nieoficjalnych informacji podczas wtorkowego spotkania premiera z ministrem zdrowia i parlamentarzystami PiS padła zapowiedź, że 18 maja nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Funduszu.

"Z treści tej rozmowy wynikało jednoznacznie, że nastąpi zmiana na stanowisku szefa NFZ" - powiedział jeden z uczestników spotkania.

"Cały czas mówimy o kandydaturze pana Andrzeja Sośnierza, żadne inne nazwisko nie było wymieniane, żadna inna kandydatura nie była brana pod uwagę. Naturalnym kandydatem jest pan Sośnierz. Wszyscy w PiS oczekujemy, że to będzie ta kandydatura" - odpowiedział rozmówca Polskiej Agencji Prasowej na pytanie, czy kandydatem na szefa NFZ jest nadal Sośnierz.

Religa zapowiadał w poniedziałek, że po wtorkowej Radzie Ministrów sprawa NFZ "wróci pod namysł, rozwagę i dyskusję".

"A decyzje będą zapadały w gronie najważniejszych ludzi w państwie" - mówił wówczas, pytany, czy Millera zastąpi Andrzej Sośnierz.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Katowicach orzekł, że prowadził on działalność ubezpieczeniową bez wymaganego zezwolenia. Uznał byłego dyrektora Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, a obecnie posła PiS, za winnego, ale warunkowo umorzył wobec niego postępowanie. Sośnierz ma wpłacić tysiąc zł na cel społeczny i pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny. Sośnierz się z nim nie zgadza i zapowiada apelację.

W skład Rady NFZ, która zajmuje się odwoływaniem prezesa, wchodzi dziewięć osób, cztery z nich reprezentują rząd: premiera, resort zdrowia, resort finansów, resorty - sprawiedliwości, obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Radzie są również przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do zadań Rady NFZ należy powoływanie i odwoływanie prezesa NFZ. Sposób powoływania prezesa NFZ zmienił się po wejściu w październiku 2004 roku w życie nowej ustawy zdrowotnej. Prezesa wybiera Rada Funduszu na wniosek ministra zdrowia. Wcześniej szefa NFZ powoływał premier.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)