Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o szpitale w Sejmie. Komisja przeciw wetu

0
Podziel się:

W komisji zdrowia większość stanowią posłowie PO i PSL.

Spór o szpitale w Sejmie. Komisja przeciw wetu
(PAP/Radek Pietruszka)

*Sejmowa komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem weta zgłoszonego przez prezydentaLecha Kaczyńskiegodo trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. *

Prezydent zawetował w listopadzie ustawy: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę systemu ochrony zdrowia.

Najwięcej kontrowersji wzbudza pierwsza z zawetowanych ustaw, która zakłada obligatoryjne przekształcenie zoz-ów w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości kapitału samorządom.

Szczegółowe przepisy dotyczące przekształceń zawarto w ustawie wprowadzającej reformę. Z kolei w ustawie o pracownikach zoz-ów m.in. zrównano czas ich pracy.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda mówił podczas posiedzenia komisji, że w ocenie Lecha Kaczyńskiego zawetowane ustawy przyczyniłyby się do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych i naruszenia praw pacjenta.

- _ Ponadto ich wejście w życie byłoby także szkodliwe dla pracowników służby zdrowia. Naruszałoby też konstytucyjny artykuł, nakładający na państwo obowiązek opieki zdrowotnej nad obywatelami _ - podkreślał Duda.

Z tymi argumentami nie zgodził się wiceminister zdrowiaJakub Szulc. Jak mówił, kwestia dostępności do procedur zdrowotnych jest określona w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a przekształcenie zoz-ów w spółki nie zmienia podstawy ich działalności.

Szulc zaznaczył też, że jeżeli ustawa wprowadzająca reformę nie wejdzie w życie, to nie będą obowiązywać również ustawy, które prezydent podpisał.

_ - W ustawie wprowadzającej zapisano terminy wejścia w życie pozostałych ustaw. (...) Jeżeli pan prezydent ma zarzuty natury konstytucyjnej do tych ustaw (zawetowanych), to być może bardziej wskazane byłoby skierowanie tych ustaw do oceny Trybunału Konstytucyjnego, a nie do ponownego rozpatrzenia przez Sejm _ - podkreślił wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)