Notowania

kiszczak
10.07.2008 11:06

Sprawa Kiszczaka umorzona

Sąd uznał, że karalność czynu, którego się dopuścił, przedawniła się w 1986 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie wobec byłego szefa MSW generała Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni _ Wujek _ w grudniu 1981 roku.

Sąd uznał nieumyślną winę generała i orzekł, że karalność czynu, którego się dopuścił, przedawniła się w 1986 roku. Prokurator domagał się skazania Kiszczaka na 4 lata więzienia.

Sąd uznał, że nie ma dowodów na umyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia górników przez Czesława Kiszczaka. Wydanie szyfrogramu, w którym Kiszczak przekazał swoje uprawnienia było, zdaniem sądu, jedynie zaniechaniem działania. W uzasadnieniu podkreślono można mówić jedynie o winie nieumyślnej.

Tymczasem zarzut nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa przedawnił się. Proces Kiszczaka trwa 16 lat.

Były szef MSW Czesław Kiszczak powtórzył, że czuje się niewinny, a wyroków nie komentuje. Przedstawiciele _ Solidarności _ kopalni _ Wujek _ skomentowali wyrok słowami _ okrutny uniewinniony _.

ZOBACZ TAKŻE:

*  [ Jaruzelski i Kiszczak staną przed sądem? ]( http://news.money.pl/artykul/jaruzelski;i;kiszczak;stana;przed;sadem,105,0,352105.html )

Dzisiejsza decyzja warszawskiego sądu jest skandaliczna - komentuje przywódca strajku w kopalni _ Wujek _ Stanisław Płatek.

Oskarżyciele posiłkowi i ich pełnomocnicy zapowiadają apelacje w procesie byłego szefa MSW.

Tagi: kiszczak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz