Notowania

Warszawa
18.03.2010 16:42

Stolica skarży "janosikowe" w TK

Warszawa odda w tym roku biedniejszym samorządom 962 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kiclaw/stock.xchng)

Stołeczni radni zdecydowali o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności tzw. janosikowego z konstytucją. Warszawa na mocy ustawowego zapisu o _ janosikowym _ odda w tym roku biedniejszym samorządom 962 mln zł.

Przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska uważa, _ janosikowe _ oddawane w formie dotacji biedniejszym samorządom _ ma charakter socjalistyczny _ i podkreśla, że wyliczane jest ono na podstawie historycznych danych i w tym roku Warszawa zapłaci więcej niż w ubiegłym roku, choć dochody budżetu miasta spadły z powodu kryzysu gospodarczego.

Wiceprzewodnicząca rady Ligia Krajewska zauważyła także, że są w Polsce powiaty i gminy, które oficjalnie mają niskie dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale w rzeczywistości są one znacznie wyższe.

Jako przykład podała powiat tatrzański, w którym wysokie są dochody z turystyki. Podkreśliła również, że Warszawa ponosi nie tylko koszty związane z _ janosikowym _, ale też na przykład związane z demonstracjami, na które przyjeżdżają do stolicy mieszkańcy innych regionów.

Projekt uchwały w sprawie skierowania wniosku do TK poparli radni ze wszystkich klubów.

Warszawa z tytułu _ janosikowego _ corocznie oddaje ok. 10 proc. swojego budżetu, od 2003 r. w sumie ponad 4 mld zł; kwota ta jest porównywalna z ogólnym zadłużeniem miasta. W tym roku stolica odda biedniejszym regionom 962 mln zł, czyli prawie tyle, ile kosztować będzie budowa Mostu Północnego (977 mln zł).

Zdaniem stołecznych radnych, _ janosikowe _ narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości jednostek samorządu terytorialnego oraz zasadę zaufania jednostek samorządu do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Pod koniec lutegoz wnioskiem do TK wystąpił także samorząd województwa mazowieckiego, które w tym roku będzie musiało zapłacić z tytułu _ janosikowego _ 940 mln zł, co stanowi 54 proc. jego dochodów.

CO TO JEST JANOSIKOWE?

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kraków chce likwidacji "janosikowego" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krakow;chce;likwidacji;janosikowego,9,0,312073.html )
Tagi: Warszawa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz