Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strasburg zamienia się w fortecę. Przed szczytem Nato

0
Podziel się:

Szczyt potrwa od 3 do 4 kwietnia. Miasto patroluje 15 tys policjantów.

Strasburg zamienia się w fortecę. Przed szczytem Nato
(PAP/EPA)

*W Strasburgu dobiegają końca przygotowania do szczytu NATO, który potrwa od 3 do 4 kwietnia. Miasto zamienia się w obronną fortecę. Szczyt, organizowany w 60. rocznicę powstania NATO, odbędzie się nie tylko w samym Strasburgu, ale też w Baden Baden i Kehl po drugiej stronie Renu, w Niemczech. *
Ulice i przedmieścia Strasburga patroluje 15 tysięcy żołnierzy i policjantów. Tyle samo sił uruchomiono po stronie niemieckiej.

Raport Money.pl
*10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej * Dziś mija 10 rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W tym czasie polskie wojsko zostało odchudzone o blisko 40 proc. Jeden żołnierz kosztuje nas jednak prawie trzy razy więcej niż w 1999 roku. Czytaj w Money.pl

Podczas spotkania, w Strasburgu zamknięte zostaną szkoły i uniwersytety. Organizacjom pacyfistycznym i organizatorom _ kontrszczytu _, wydano zakaz demonstracji w centrum miasta.Niemal w całym śródmieściu obowiązuje zakaz parkowania. Kosze na śmieci zastąpiły plastikowe przeźroczyste worki, plombowane są włazy do studzienek kanalizacyjnych oraz na poddasza budynków.

Przejścia graniczne między Francją i Niemcami kontrolują uzbrojone odziały policji i wojska. Mieszkańcy wieżowca usytuowanego w pobliżu granicznego mostu na Renie otrzymali polecenie zamknięcia okiennic w godzinach przejazdu państwowych delegacji i wspólnego zdjęcia delegatów na moście _ Dwóch brzegów _. Na rzece wstrzymany zostanie również ruch statków. Zamknięta będzie także przestrzeń powietrzna nad miastem, której chronić będą myśliwce. W pobliskiej bazie wojskowej zainstalowane zostały działa przeciwlotnicze.

W Strasburgu, który przywykł do częstych wizyt osobistości, nigdy nie podejmowano zabezpieczeń na taką skalę. W szczycie uczestniczyć ma około 6 tysięcy delegatów i personelu z 26 krajów członkowskich. W piątek przed południem na spotkanie ma przybyć amerykański prezydent Barack Obama.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)