Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świat o Ukrainie: Demokracja trwa, rewolucja rozczarowała

0
Podziel się:

Prasa w USA i Wielkiej Brytanii komentuje wybory.

Świat o Ukrainie: Demokracja trwa, rewolucja rozczarowała
(PAP/EPA)

Światowa prasa komentuje wyniku wyborów prezydenckich na Ukrainie. Dominuje ton

- _ Dobra wiadomość płynąca z wyborów prezydenckich na Ukrainie to fakt że w kraju tym przetrwała demokracja, ale teraz głównym pytaniem jest to, czy demokratyczny system, odróżniający Ukrainę od Rosji, przeżyje kolejne wybory _ - komentuje _ Washington Post _.

_ - Zagrożeniem dla tych zdobyczy nie jest któryś z kandydatów czy programów, ale antydemokratyczne praktyki _ - dodaje _ WP _, oceniając, że niebezpieczeństwem takim może być zaskarżenie przez Julię Tymoszenko wyników wyborów w sądzie.

W dłużej perspektywie zaś okaże się, czy Wiktor Janukowycz jest przywiązany do liberalnej demokracji: czy będzie respektował wolne media i wzmacniał instytucje sądowe.

[

Siwiec: Juszczenko słusznie trafił na śmietnik historii ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/siwiec;juszczenko;slusznie;trafil;na;smietnik;historii,83,0,584531.html )_ - Jeśli Janukowycz przejdzie ten test, Ukraina pozostanie suwerennym europejskim krajem, dlatego jest sprawą kluczową, by USA i inne kraje zachodnie nie odwracały się od niej _ - apeluje _ Washington Post _.

W kolejnym artykule na łamach _ WP _ Anne Applebaum również stawia pytanie o to, czy _ Janukowycz będzie szanował tych, którzy go wybrali i zapewni kontynuację demokratycznych wyborów w przyszłości _. _ - To, czy będzie próbował dołączyć do NATO (a nie będzie) lub przyjaźnić się z Unią Europejska (co mógłby zrobić), liczy się mniej dla przyszłości politycznej Ukrainy niż proste pytanie o to, czy Ukraińcy będą mogli go odwołać, jeśli nie zgodzą się z jego decyzjami _ - pisze publicystka.

_ - Wiktor Janukowycz będzie bardziej pragmatycznym prezydentem niż jego poprzednik Wiktor Juszczenko _ - spodziewa się z kolei brytyjski _ Guardian _, wypominając Juszczence, że w ostatnich miesiącach u władzy zajmował się głównie pisaniem historii od nowa.

_ - Najnowszym bohaterem Ukrainy stał się dla Juszczenki Stepan Bandera - zachodnioukraiński nacjonalista współpracujący z niemieckim okupantem. Współczesna Ukraina nie potrzebuje sięgać do tej ponurej historii w poszukiwaniu wzorów. Potrzebuje przywódcy zdolnego uporać się z najbardziej palącymi problemami kraju _ - napisano w komentarzu redakcyjnym.

_ Guardian _ zarzuca też Juszczence, że nie potrafił się wznieść ponad osobiste urazy wobec premier Julii Tymoszenko i prowadził wobec niej wendettę.

O sporach w obozie _ pomarańczowych _ pisze też w komentarzu redakcyjnym _ The Times _: _ Rozdźwięki między Juszczenką a Tymoszenko dały o sobie znać już w 2005 roku, gdy Juszczenko zdymisjonował Tymoszenko z urzędu premiera. Na stanowisko powróciła dwa lata później, ale oboje okazali się bezradni w obliczu globalnego kryzysu finansowego _.

- _ Wynik wyborów prezydenckich na Ukrainie jest dla gazety sądem wyborców nad ekipą, która dała się poznać od strony nieumiejętnego zarządzania państwem i gospodarką _ - uważa _ The Times _.

_ The Independent _ w swym komentarzu nazywa Julię Tymoszenko _ La Pasionarią rewolucji z 2004 roku _ (przez analogię do Dolores Ibarruri Gomez, hiszpańskiej komunistki, autorki hasła _ No pasaran _ - PAP), a o samej rewolucji pisze, że szybko okazała się rozczarowaniem, zwłaszcza dla młodzieży.

Dziennik zauważa zarazem, że w odróżnieniu od wyborów z 2004 roku, postrzeganych jako _ prowadzony per procura post-zimnowojenny pojedynek Zachodu z Rosją _ (prozachodni Juszczenko kontra prorosyjski Janukowycz), w obecnych wyborach nie było ingerencji na wysokim szczeblu, ani ze strony Waszyngtonu, ani Moskwy.

_ Wygląda na to, że wszyscy oswoili się z ideą niepodległej Ukrainy, łącznie z samymi Ukraińcami _ - pisze _ The Independent _.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)